Moskva sa dohodla s Pekingom, podpísali dohodu o plyne

Dmitrij Medvedev
Dmitrij Medvedev, ruský premiér. PHOTO: Flickr.

MOSKVA/PEKING – Rusko a Čína podpísali medzinárodnú dohodu o spolupráci v oblasti dodávok plynu. Medzivládna dohoda, ktorú Moskva a Peking potvrdili v pondelok počas návštevy čínskeho premiéra Li Kche-čchianga v Rusku, je predpokladom, aby začala platiť zmluva medzi Gazpromom a spoločnosťou China National Petroleum Corporation.

Obe firmy ju uzavreli v máji a na jej základe má Gazprom Číne od roku 2019 dodávať tridsaťosem miliárd kubických metrov plynu ročne. Hodnota kontraktu sa odhaduje na štyristo miliárd dolárov (vyše tristopätnásť miliárd eur).

Dohodu o prehĺbení strategickej spolupráci v pondelok podpísali ruská štátna ropná firma Rosnefť a China National Petroleum Corporation.

Rusko a Čína sa dohodli aj na ďalšej spolupráci vo finančnej oblasti aj v sektore telekomunikácií.

Ďalšia spolupráca

Ruské banky VTB a VEB, ktoré postihli západné sankcie, v pondelok podpísali rámcové dohody s China Exim Bank o otvorení úverových liniek. Ruská Rosselchozbank, ktorú tiež postihli západné sankcie, sa s China Exim Bank rámcovo dohodla na financovaní obchodu.

Viac..  Ekologické hospodárstvo: Ako chce EÚ pomáhať uhoľným a im podobným regiónom

Ruský mobilný operátor MegaFon sa s China Development Bank dohodol na sprostredkovaní financovania v sume pol milardy dolárov (tristodeväťdesiatpäť miliónov eur). Rusko zároveň dúfa, že s Čínou uzavrie druhú dohodu o dodávkach plynu. Tieto dodávky by z Ruska do Číny tiekli “západnou trasou”. Vyhlásil to v pondelok ruský premiér Dmitrij Medvedev.

Moskva dúfa, že sa túto dohodu podarí uzavrieť na budúci rok. “Hovorili sme o vyhliadkach našej spolupráce, vrátane “západnej trasy”. Želali by sme si, aby sme túto dohodu uzavreli na budúci rok,” povedal Medvedev.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

plyn

Plynová kríza napokon nehrozí. Na rokovaniach sa podarilo dopracovať k dohode

BRUSEL/BRATISLAVA / Vyzerá to tak, že plynová kríza napokon nehrozí. Na rokovaniach v Berlíne sa podarilo …