EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ceny energií sa pod tlakom dodávok rútia dole

Ceny energií sa pod tlakom dodávok rútia dole

  • energie
    PHOTO: Ilustračné Flickr.

    Očakávanie ďalšieho výrazného rastu dolára zahnalo komodity do defenzívy.

  • Energetický sektor dostal ďalší zásah – ceny severomorskej ropy Brent a americkej ropy WTI sa prepadli na 27mesačné a 17mesačné minimá.
  • Nákupy u striebra idú aj napriek negatívnemu momentu stále hore.

Komoditné trhy ostávajú aj naďalej v defenzíve. Ceny pre najbližšie obdobie sú totiž stále tlačené nadol rastúcim objemom dodávok u mnohých kľúčových komodít. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý sa na súčasnej situácii podieľa, sú obavy o spomalenie rastu svetového hospodárstva. To by mohlo mať negatívny vplyv na dopyt práve v čase, keď dolár zbiera jeden úspech za druhým.

Vyzerá to, že nepriaznivá situácia spôsobená aktuálnym rastom dolára zostane pre komodity pálčivým problémom aj v dohľadnej budúcnosti, vzhľadom k tomu, že analytici v súčasnosti očakávajú, že dolár bude vo svojom raste pokračovať aj naďalej. Niektorí z nich teraz dokonca hovoria o tom, že by dolár mohol voči euru opäť dosiahnuť paritu, čo by v porovnaní so súčasnými hladinami predstavovalo zhodnotenie o viac ako 25%.

Čo sa týka slabého výkonu u komodít, ani uplynulý týždeň nebol výnimkou. Širší komoditný index Bloomberg sa teraz prepadol na nové päťročné minimum. Od júla, kedy sa komodity na túto žalostnú cestu vydali, sa až na tri týždne tento index každý týždeň prepadal.

Počet býčích pozícií sa blíži k šesťročnému minimu

Táto dramatická zmena sentimentu voči komoditnému sektoru viedla tiež k tomu, že hedgeové fondy a veľkí finanční manažéri prudko znížili počty svojich býčích pozícií. Od apríla, kedy títo investori dosiahli rekordného počtu držaných čistých dlhých pozícií u 24 komodít obchodovaných v USA, zredukovali svoje býčie pozície na najnižšiu hladinu od začiatku roka 2009. V tej dobe sa svet potĺkal s hospodárskou recesiou a výrazným prepadom dopytu po tom, čo zbankrotovala banka Lehman Brothers. V súčasnosti držia hedgeové fondy čisté krátke pozície u ôsmich komodít z 24. Ide, okrem iného, o ultranízkosírnu motorovú naftu (ULSD), vysoko kvalitnú meď, sójové bôby, pšenicu a cukor.

Najviac postihnutým bol energetický sektor, kde cena severomorskej ropy Brent spadla na 17-mesačné minumum a americká ropa WTI sa ocitla na 27mesačnim minime. Trh sa naďalej prispôsobuje nižším očakávaniam ohľadom cenového výhľadu pre najbližšie obdobie. To je dané pokračujúcim rastom dodávok v čase, keď dopyt nestačí s týmto objemom držať krok. Pod tlakom sa v posledných týždňoch ocitla najmä Severomorská ropa Brent vzhľadom k tomu, že stav prezásobenia v oblastiach Atlantického oceánu spôsobil tlak aj na ostatné druhy ropy ako napríklad dubajskú a ománsku ropu.

V súvislosti s tým, ako sa cenový rozdiel medzi severomorskou ropou Brent a týmito menej kvalitnými druhmi ropy zmenšuje, oznámila Saudská Arábia, že sa rozhodla znížiť svoje novembrové ceny ropy pre ázijských klientov, pričom toto zlacnenie je výraznejšie, než sa pôvodne predpokladalo. Okrem toho, že zníženie ceny pomôže Saudskej Arábii zvýšiť svoju konkurencieschopnosť voči severomorskej rope Brent, vnímajú obchodníci tento krok tiež ako známku toho, že Saudská Arábia nie je v tomto okamihu ochotná vzdať sa svojho podielu na trhu v prospech ostatných producentov z kartelu OPEC, ako je napríklad Irak a v budúcnosti aj Irán, potom čo u neho dôjde k zrušeniu sankcií.

Kým potrvá neistota ohľadom toho, ako si krajiny OPEC so súčasným stavom nadbytku poradia, nemožno vylúčiť riziko ďalších strát. Od júna, kedy hrozba zo strany radikálov z Islamského štátu nadobudla reálne rozmery, sa cena ropy Brent prepadla o takmer 20%. Táto hodnota je často chápaná ako hranica, ktorej prelomenie signalizuje nástup medvedieho trhu.

Silná káva

Poľnohospodárske komodity ako bavlna a najmä káva pomohli tento týždeň zabezpečiť sektoru slušné výkony. Cena kávy Arabiky sa vyhupla na najvyššiu hladinu od apríla vďaka tomu, že súčasné suché počasie v Brazílii zvýšilo obavy ohľadom úrody v budúcom roku. Tomu predchádzalo obdobie silného sucha, ktoré Brazíliu postihlo v januári, čo viedlo k výraznej cenovej revízii smerom nadol vzhľadom na tohtoročnú produkciu.

Výsledkom je, že od začiatku tohto roka vzrástla cena kávy už o takmer 90%. Index obilnín obsahujúci pšenicu, kukuricu a sójové bôby má po desiatich týždňoch nakročené k prvému týždňu ziskov. Ten by mal nasledovať po tom, čo sa na začiatku týždňa kukurica a sójové bôby prepadli na nové viacročné minimá. Na oživení mali ale hlavný podiel futures na pšenicu, ako v Paríži, tak aj v Chicagu. Tie reagovali na náznaky, že Rusko možno nebude ochotné vypredať svoju takmer rekordnú úrodu. Rusko zvyčajne patrí k jednému z najväčších svetových vývozcov pšenice, avšak nedávny nárast cien na domácom trhu by mohol viesť k obmedzeniu exportu, aby sa zabránilo ďalšiemu rastu cien krmiva pre hydinu a dobytok.

Vrtkavý nikel

Výrazné výpredaje u niklu počas posledných piatich týždňov viedli k tomu, že ako celok sa výkon komoditného sektora za tento rok prehupol späť k negatívnym hodnotám. Obavy ohľadom nedostatku dodávok, ktoré na trhu panovali na začiatku roka, spôsobili v druhom štvrťroku u niklu veľmi silnú rally. Od tej doby sme však boli svedkami, ako zásoby vzrástli na rekordné hladiny.

Zákaz vývozu surovej rudy, ktorý zaviedla Indonézia, totiž oproti očakávaniam nevyvolal na trhu stav nedostatku. V dôsledku toho sa teraz cena niklu ocitla na medveďom trhu, pretože pokles, ktorý nikel od dosiahnutia svojich májových maxím zaznamenal, presiahol 20%. Výhľad na rok 2015 však zostáva aj naďalej sľubný, takže očakávame, že krátko po špekulatívnom prepadáku sa na scénu opäť vrátia nakupujúci. Futures kontrakty na vysoko kvalitnú meď s dodaním v decembri si ohmatávajú hranicu podpory tesne pod 3 doláre za libru. Rastie súčasne riziko, že prelomenie tejto hranice by v nadchádzajúcom mesiaci mohlo viesť k hlbšej cenovej korekcii.

Viac..  Monika Smolková: V EÚ máme 80 miliónov ZŤP, musia mať rovnaké práve ako zdraví ľudia

O ram

Odporúčame pozrieť

peniaze

Ceny energií mierne vzrastú, ministerstvo ich nepripomienkovalo

BRATISLAVA – Ministerstvo hospodárstva SR (MH) nepripomienkovalo cenové rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). …