EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Komentár: Ešte väčší blbci, ako Putin dúfal
arpi
Arpád Soltész. PHOTO: noviny.sk

Komentár: Ešte väčší blbci, ako Putin dúfal

arpi
Arpád Soltész. PHOTO: noviny.sk

BRATISLAVA – Zdalo by sa, že je dôvodom na radosť i národnú hrdosť, ak sa Maroš Šefčovič stane podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu. Komisia je vládou Únie a energetika bude jednou z kľúčových tém jej vládnutia. Ostáva iba dúfať, že z toho nakoniec nebude národná hanba.

Nádej, že Šefčovič nezlyhá, tu stále je. Je totiž podstatou nádeje, že nemá žiaden racionálny základ. Je to ničím neopodstatnená viera, že veci by napokon mohli dopadnúť aj dobre. Rozum by hovoril pravý opak.

Energetika sa stáva dominantnou témou v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu. Ten, bez ohľadu na to, či ste si v ňom našli svojho pozitívneho hrdinu, ohrozuje energetickú bezpečnosť Európy. Dokonca aj Nemecko je od ruského plynu do značnej miery závislé. Slovensko je závislé úplne.

Bolo by nefér tvrdiť, že nás do tejto situácie dostala akurát Ficova vláda. Doviedli nás sem všetky vlády, ktoré tu od roku 1989 vládli. O diverzifikácii energetických zdrojov hovorili všetky, no žiadna z nich sa o ňu ani nepokúsila. Z rôznych dôvodov, pričom hlúposť a inkompetencia neboli nutne na prvom mieste.

Rusko doslova žije z exportu energetických zdrojov. Nie je schopné vyprodukovať prakticky nič s  pridanou hodnotou. Keby nedokázalo predávať ropu a plyn bohatému Západu, hrozil by mu hladomor.

Udržať tento zdroj príjmu bolo pre Putina absolútnou prioritou. Pokiaľ milujete konšpiračné teórie, pokojne môžete rozmýšľať aj nad tým, čoho všetkého by bola ruská tajná služba schopná, aby európskych politikov od diverzifikácie energetických zdrojov odradila…

Viac..  Martin Klus: Európskej únii hrozí ďalší konflikt

Pokiaľ sa však ruské politické vedenie zatne, na nejaký obmedzený čas vydrží aj bez peňazí za plyn. Zvlášť v období konfliktu, počas ktorého dokáže vyvolať v ruskej duši pocit, že celý svet sa sprisahal, aby zničil matičku Rus. Jednu zimu by to Putin asi ustál. My ťažko. Hlavne nie dlhú a drsnú.

Len si skúste predstaviť, ako by dopadlo referendum o našom vystúpení z EÚ a jeho následnom začlenení do Ruskej federácie, keby sa v slovenských domácnostiach už týždeň temperovalo len na nejakých 8 stupňov Celzia…

Preto Robert Fico tak vytrvalo lezie Putinovi do plynovej rúry. Ako jeho gubernátor Slovenskej oblasti by mal napokon nepomerne väčšiu moc, než ako predseda slovenskej vlády. A hoci to znie ako veľmi nepravdepodobný geopolitický vývoj, oná iracionálna nádej zomiera posledná.

Budúci podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič je Ficov človek. Nepochybne lojálny, inak by v Bruseli nebol. A európski poslanci od neho očakávajú, že bude programovo znižovať našu závislosť od Ruska. Ešte väčší blbci, ako Putin dúfal.

Komentár pripravil Arpád Soltész/www.noviny.sk

O Arpád Soltész

Arpád Soltész
Od deväťdesiatych rokov písal vo viacerých regionálnych a celoštátnych denníkoch i týždenníkoch ako investigatívny novinár. Neskôr pracoval v televízii JOJ ako redaktor publicistiky a glosátor. Tri roky bol politickým komentátorom v Hospodárskych novinách a v súčasnosti pôsobí ako editor a komentátor spravodajského portálu TV JOJ noviny.sk. Má rád deti a malé chlpaté zvieratká s veľkými očami, najradšej dusené na víne s hríbmi.

Odporúčame pozrieť

Monika Smolkova

Monika Smolková: Dodržiavaním pravidiel energetickej únie ušetríme toľko energie, koľko spotrebuje Taliansko za rok

ŠTRASBURG / Európsky parlament po krátkej zimnej prestávke opäť zasadá, aby sa venoval kľúčovým témam roku …

  • opolak

    ono všetci tí komisári sú capmi, ktorí sa stali záhradníkmi a preto EU vyzerá tak ako vyzerá

  • Sirea

    Čo je toto za embera? Rusko nie je schopné vyprodukovať nič? Krajina, ktorá lieta – ako jediná teraz – do vesmíru nie je schopná nič vyprodukovať? Lietadlá, lode, ponorky, rušne, vlaky, traktory, nákladné autá…- a áno! – už aj mobily – Yota a elegantné autá -športové Marussia, ôiobyčajnéô ale elegantné (so Švédmi) Lada – ibaže ich nepredáva do EU , lebo akosi trh je zaplavený a ono má vlastný B a majú aj vlastné počítače – už dávno, tuším Elbrus sa volajú a používa ich aj vojsko! Má systém Glonass a čoskoro aj nahradí SWIFT! BRICS sa otvára a už strojárstvo vyváža aj do Iránu. Má najefektívnejšie zbrane ale tie nepredáva! Iba staršie. Pánko nepozná cyriliku… Takíto poloslepí spôsobili pád SME!

  • tancuj russia plač europa

    tolkoto sprostosti može vyletiet len dutej hlavy