šefčovič
Maroš Šefčovič (vpravo) počas prvého vypočúvania v Európskom parlamente. PHOTO © European Union 2014

Šefčovič: Ak prejdem grilovaním, prioritou bude energetická nezávislosť

šefčovič
Maroš Šefčovič (vpravo) počas prvého vypočúvania v Európskom parlamente. PHOTO © European Union 2014

Zvolený predseda Komisie Jean-Claude Juncker včera navrhol, aby Maroš Šefčovič v novej Komisii zastával mimoriadne dôležitú pozíciu podpredsedu pre energetickú úniu. Zvolený predseda Európskej komisie pri svojom rozhodovaní zobral do úvahy výsledky vypočúvaní dezignovaných členov Európskej komisie v Európskom parlamente a silný profesionálny profil Maroša Šefčoviča, ako aj jeho bohaté politické skúsenosti z práce s členskými štátmi i Európskym parlamentom.

Súčasný podpredseda Európskej komisie so zodpovednosťou za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič si ponuku na tento zodpovedný a politicky významný post váži. „Bezpečné a udržateľné dodávky energie sú základným predpokladom na stimuláciu ekonomického rastu a konkurencieschopnosti EÚ, tvorbu nových pracovných miest pre európskych občanov a zabezpečenie prílevu investícií. Ak sa mi podarí úspešne prejsť náročným vypočutím v Európskom parlamente, dôraz v rámci nového portfólia budem klásť na zníženie závislosti EÚ na energetických dodávkach prostredníctvom ďalšieho posilňovania využívania alternatívnych zdrojov energie a tiež na dobudovanie  jednotného európskeho trhu s energiami formou prepojenia národných energetických sietí”.

Európska únia potrebuje odolnú energetickú úniu. Diverzifikácia európskych zdrojov energie a zníženie vysokej energetickej závislosti viacerých členských štátov pomôže zvýšiť energetickú nezávislosť Únie, pričom posilnenie podielu obnoviteľných zdrojov energie a zvýšenie energetickej efektívnosti pomôže vytvárať pracovné miesta a znižovať náklady. Významnou úlohou podpredsedu pre energetickú úniu bude uskutočniť reformu energetickej politiky Únie a reorganizovať ju do podoby novej Európskej energetickej únie.

Viac..  Ďuriš Nicholsonová: Orbánova snaha hádzať LGBTIQ osoby do jedného vreca s pedofilmi je hanebná

V novej funkcii podpredsedu pre energetickú úniu bude do pôsobnosti Maroša Šefčoviča spadať aj koordinácia ďalších významných oblastí ako sú doprava, vnútorný trh, priemysel, oblasť klímy, podnikanie a malé a stredné podniky, životné prostredie, regionálna politika, námorné záležitosti a rybolov, poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, ako aj výskum, vývoj a inovácie.

Pozrite si, ako prebiehalo grilovanie Maroša Šefčoviča:

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …