záborská
Anna Záborská, europoslankyňa. PHOTO © European Union 2014/redakcia.

Záborská: Šíreniu eboly v EÚ treba predísť

záborská
Anna Záborská, europoslankyňa. PHOTO © European Union 2014/redakcia.

Už dnes sa majú v Bruseli stretnúť európski ministri zdravotníctva, aby koordinovali aktivity členských štátov zamerané na preventívne opatrenia proti vírusovému ochoreniu ebola. Slovenská europoslankyňa a lekárka Anna Záborská je však presvedčená, že najúčinnejšou prevenciou je hygiena.

“Inkubačná doba je dosť dlhá na to, aby človek nakazený vírusom eboly nevykazoval počas cesty žiadne príznaky choroby. Sprísnenie kontrol na veľkých medzinárodných letiskách má tak viac psychologický, než praktický význam. Aj keď vírusy nepoznajú hranice, stále platí, že riziko rozšírenia eboly v Európe je dnes extrémne nízke. Aby to tak zostalo, je treba viac než inokedy dbať o dodržiavanie základných pravidiel hygieny, najmä častého a dôkladného umývania rúk,” uviedla europoslankyňa Anna Záborská.

Viac..  Európska komisia otvorila Vedomostné centrum pre rakovinu

Podľa Záborskej výmena zdravotníckych informácií medzi členskými štátmi o rizikách, preventívnych opatreniach a prvých prípadoch ochorenia na území EÚ je intenzívna a informácie sú pravidelne aktualizované: “Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) situáciu neustále monitoruje, pričom zároveň vydáva odporúčania pre členské štáty,” povedala Záborská.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

ebola

Na východe Konga sa snažia zastaviť nové ohnisko eboly

Zdravotnícki predstavitelia v africkom Kongu potvrdili v nedeľu ďalšie prepuknutie eboly na východe krajiny, štvrté …