Brusel má obavy z ohrozenia základných práv v Maďarsku! Aj to budú od zajtra riešiť europoslanci, pozrite si prehľad

maďarský parlament
Maďarský parlament. PHOTO: Flickr.

Vypočutia designovaných komisárov pre dopravu a energetickú úniu

Výbory EP pre životné prostredie, energetiku a dopravu preveria v pondelok večer v čase od 19.00 do 22.00 schopnosti a kvalifikáciu Violety Bulc, novej designovanej komisárky pre dopravu, a Maroša Šefčoviča, nového kandidáta na podpredsedu Komisie pre energetickú úniu.

Hlasovanie o novej Európskej komisii

V stredu ráno predstúpi zvolený predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker so svojim tímom 27 designovaných komisárov pred Európsky parlament, aby s poslancami prediskutoval priority pracovného programu budúcej exekutívy EÚ. Po záverečných vyhláseniach lídrov politických skupín a poludňajšom hlasovaní o uznesení k hodnoteniu designovaných komisárov bude Parlament hlasovať o Komisii ako celku.

Rozpočet 2015: Parlament zaháji boj za viac peňazí na rast a vzdelávanie

Parlament by mal na budúci týždeň odmietnuť Radou presadzované škrty v budúcoročnom rozpočte EÚ a navýšiť Komisiou navrhované výdavky v prioritných oblastiach, medzi ktoré patrí rast, zamestnanosť, výskum a vzdelávanie – vrátane študentského výmenného programu Erasmus+. Poslanci by tiež mohli poskytnúť viac financií na vonkajšie politiky Únie, vrátane humanitárnej pomoci utečencom a podporu Ukrajiny či Palestíny.

Hodnotenie piatich rokov s Barrosom 

Poslanci budú v utorok od 15.00 hodnotiť ostatných päť rokov práce Európskej komisie pod vedením jej predsedu José Manuela Barrosa. Barroso bol po druhýkrát zvolený predsedom Komisie 16. septembra 2009. V hlasovaní ho podporilo 382 europoslancov, 219 bolo proti a 117 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo. Druhá Barrosova Komisia získala dôveru Parlamentu 9. februára 2010. Jej zloženie podporilo 488 poslancov, 137 hlasovalo proti a 72 členov EP sa hlasovanie zdržalo.

Rozprava o klíme, hospodárstve, energetickej bezpečnosti a dianí vo svete pre októbrovým samitom Európskej rady

Poslanci sa v utorok vyjadria k novej energetickej a klimatickej politike Únie, vrátane potreby zvýšenia energetickej bezpečnosti EÚ, ekonomickej situácii v Únii a vývoju za jej hranicami, teda k témam, ktorými sa bude v dňoch 23. – 24. októbra v Bruseli zaoberať Európska rada. Hlavy štátov a vlád by počas októbrového samitu mohli zároveň vymenovať novú Komisiu, ak ju v stredu Parlament schváli.

Viac..  Výzva: Verejná konzultácia s cieľom zrevidovať informácie o potravinách pre spotrebiteľov

Predĺženie bezcolného prístupu pre ukrajinské tovary

Parlament bude v stredu hlasovať o predĺžení dočasného bezcolného prístupu ukrajinských produktov na trh EÚ do konca roku 2015. Cieľom tohto opatrenia je podporiť upadajúcu ukrajinskú ekonomiku.

Obavy z ohrozenia základných práv v Maďarsku

Poslanci budú v utorok ráno diskutovať s predstaviteľmi Rady a Komisie o situácii v Maďarsku v súvislosti s obavami z ohrozenia demokracie, právneho štátu a základných práv v krajine. Európsky parlament v júli 2013 požadoval, aby bolo dodržiavanie základných hodnôt EÚ maďarskou vládou predmetom pravidelného hodnotenia, zároveň však zdôraznil nevyhnutnosť vyhnúť sa uplatňovaniu dvojitých štandardov pri posudzovaní situácie v rôznych členských štátoch EÚ.

Rozprava o Islamskom štáte, Kobane a bezpečnostnom riziku zahraničných bojovníkov z EÚ

Utrpenie civilistov uväznených v obliehanom sýrskom meste Kobane, hrozba postupu takzvaného Islamského štátu (IŠ) a rastúce obavy v súvislosti s ohrozením vnútornej bezpečnosti EÚ po návrate občanov Únie bojujúcich na strane IŠ budú predmetom rozpravy poslancov s Komisiou v stredu popoludní.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

jadrova elektraren

Európska komisia sa rozhodla zaradiť jadrovú energiu medzi udržateľné zdroje

Európska komisia, aj na základe apelu Slovenska, na poslednom rokovaní Európskej rady pripravila návrh, ktorý …