Anka Bratušek, Valdis Dombrovskis. PHOTO: © European Union, 2014

Jedna z posledných grilovačiek v EP: Tímový Dombrovskis a rezignovaná Bratušeková

Anka Bratušek, Valdis Dombrovskis. PHOTO:  © European Union, 2014
Anka Bratušek, Valdis Dombrovskis. PHOTO: © European Union, 2014

V rámci grilovania nádejných eurokomisárov pokračovali aj vypočúvania kandidátov na podpredsedov Komisie. Ako sa obracali Alenka Bratušek a Valdis Dombrovskis?

Alenka Bratušek, kandidátka na podpredsedníčku pre energetickú úniu, už stihla na svoj nový potenciálny post rezignovať. Počas grilovačky bola kritizovaná za svoje nemastné – neslané vyjadrenia. Europoslanci ju opakovanie žiadali o konkrétnejšie odpovede na ich nekompromisné otázky.

Alenka Bratušek (narodená 31.3.197 0 v Celje) je bývalou slovinskou premiérkou. Bola prvou ženou v Slovinsku, ktorá zastávala túto pozíciu a jej odstúpenie z premiérskeho postu bolo tiež premiérou. Študovala na Fakulte prírodných vied a technológií na Univerzite v Ľubľane. Magisterský titul získala v odbore manažmentu na Fakulte sociálnych vied. Pred vstupom do politiky pôsobila šesť rokov ako vedúca riaditeľstva štátneho rozpočtu Ministerstva financií.

Valdis Dombrovskis ako kandidát pre euro a sociálny dialóg zdôraznil najmä potrebu tímovej práce a tiež potrebu získania dôvery občanov. Ďalej prezentoval posilnenie európskeho vnútorného trhu v oblasti služieb, energetiky a digitálneho jednotného trhu.

Viac..  Antitrustová politika: Komisia prijala nové nariadenie o skupinovej výnimke

Valdis Dombrovskis (narodený v Rige 5.8.1971) je bývalý lotyšský premiér. Krajinu viedol počas úsporného režimu a držal ju v rukách pri prechode na euro. Z funkcie odstúpil v roku 2014. Študoval na Technickej univerzite v Rige a na Lotyšskej univerzite. Ako doktorand pôsobil na University of Maryland.

Viac informácií sa dozviete v priloženom videu:

O tib

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rekapitulácia prvého polroka 2021 v EP: Covid-19, Konferencia o budúcnosti Európy a klimatický predpis

Počas prvého polroka 2021 Európsky parlament prijal opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy a spustil Konferenciu …