Günter Oettinger. PHOTO: © European Union 2014

Na svete je prvý dokument o nákladoch na energie a dotáciách na celú výrobu energie


Günter Oettinger. PHOTO: © European Union 2014
Günter Oettinger. PHOTO: © European Union 2014

Fungovanie energetických trhov a dopad verejných intervencií patria medzi diskutované témy posledných rokov. Až doteraz ale chýbal konsolidovaný súbor údajov pre vládne zásahy na trhu s elektrickou energiou. Európska komisia objednala štúdiu, ktorá sa zameriava na pomoc k uzavretiu medzery v znalostiach o rozsahu verejných intervencií na trhoch s energiou vo všetkých 28 členských štátoch.

Komisia vyzýva odborníkov v odvetví energetiky, zúčastnené strany, akademickú obec, ale aj členské štáty, aby sa vyjadrili k týmto výsledkom s cieľom pomôcť presadzovať debatu a rafinovať metódy a analýzy. Zároveň by sa malo prispieť ďalšími užitočnými údajmi ako sú napríklad historické dotácie.

Priebežná správa je výsledkom prvého zberu údajov o nákladoch a dotáciách v oblasti energetiky pre všetky technológie výroby elektrickej energie vo všetkých členských štátoch. Je to prvý hmatateľný dokument na dokončenie vnútorného trhu s elektrinou.

Podpredseda Günter H. Oettinger zodpovedný za energetiku povedal: “Spolu s predchádzajúcou správou Komisie o ovládačoch pre ceny energií, teraz máme súbor údajov o dotáciách a nákladoch v oblasti energie, ktorý je pevnejší a komplexnejší než kedykoľvek predtým. Sme lepšie informovaní o veľkosti verejných dotácií v posledných rokoch a nákladoch na výrobu energie. To však nie je koniec. Môže to byť prvý krok, pričom stále existujú medzery v tom čo vieme. Určite je potrebný ďalší výskum, najmä v historických dotáciách na trhu s energiou vo všetkých členských štátoch.”

Výsledky ukazujú, že v roku 2012 bola celková hodnota verejných energetických zásahov v rozmedzí 120 – 140 miliárd eur. Priebežná správa obsahuje aj informácie o nákladovej konkurencieschopnosti jednotlivých technológií pre výrobu elektrickej energie. Správa tiež uvádza odhad externých nákladov v celej technológii výroby energie. Náklady sú v trhových cenách, ako sú aj náklady na vplyvy na životné prostredie a zdravie.

Viac..  Nezamestnanosť v rámci celej únie v septembri medzimesačne stagnovala vo výške 6 %

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

ekodizajn

V EÚ začínajú platiť nové pravidlá pre externé zdroje energie

K zníženiu účtov pre domácnosti, pomoci pri dosahovaní úspor energie v celej EÚ a aj k znižovaniu emisií prispeje nové …