Monika Smolková, Maroš Šefčovič
Monika Smolková, Maroš Šefčovič. © European Union, 2014

Europoslankyňa Smolková: Najväčšími dlžníkmi sú Veľká Británia, Francúzsko a Taliansko

Monika Smolková, Maroš Šefčovič
Monika Smolková, Maroš Šefčovič. © European Union, 2014

Hlavnou agendou pre nadchádzajúce zasadnutie v EP je rozpočet na rok 2015. Rada ministrov s europoslancami v tomto “zvádza boj”. Z predchádzajúcich rokovaní vyplýva, že určenie priorít bude takisto dôležité ako šetrenie. Výbor REGI (Výbore pre regionálny rozvoj ) vyzýva EK aby zverejnila, ktoré štáty patria k najväčším dlžníkom do spoločného rozpočtu.

Ako uviedla Smolková, sú štáty, ktoré si neplnia svoje záväzky voči Únii a tým sú ohrozené platby pre všetky programy, ako je napríklad aj Erasmus, alebo regionálny rozvoj,: „Vo frakčnom výbore REGI prebehli rozhovory a dohodli sme sa na spoločnom apeli smerom k národným ministrom s výzvou na lepšiu platobnú disciplínu.“

Smolková: “Najväčšími dlžníkmi sú Veľká Británia, Francúzsko a Taliansko.”

Podľa Smolkovej by to mohli byť práve najväčšie štáty Únie ako Veľká Británia, Francúzsko a Taliansko. Nachádzame sa údajne v organizačnom vákuu, kedy si europoslanci volia nových komisárov a v máji boli aj parlamentné voľby. “Nebol teda kladený dostatočný dôraz na platobnú disciplínu a Rada ministrov členských štátov si v tomto neplní svoje poslanie. EK je výkonný orgán a Rada podcenila situáciu”, dodala Smolková.

Počas predchádzajúceho volebného obdobia nesplatené záväzky narástli z 5 na 25 miliárd eur. A až po zvolení novej EK bude zrejme jasné ako dokáže nový parlament s komisármi reagovať a byť flexibilný a rýchly, aby dokázal pružne reagovať na všetky problémy, ktoré máme nielen v Únii, ale aj vo svete.

Toho času v EP “dobiehajú” vypočúvania. V prípade niektorých nádejných komisárov sa jedná už o druhé vypočutie.

ŠEFČOVIČ SA MUSEL PODROBIŤ ĎALŠIEMU GRILOVANIU

Aj Maroš Šefčovič ako slovenský diplomat a politik, ktorý pôsobí v EP od roku 2010 a je tak najdlhšie slúžiaci podpredseda Európskej komisie, odpovedal na otázky europoslancov po druhý krát.

Viac..  Armáda začne v pondelok čerpacím staniciam dovážať palivo

Ako pri rozhovore pre portál EuropskeNoviny.sk uviedla jeho svolusúputníčka v strane Monika Smolková: “Vnímam to pozitívne a som nesmierne hrdá, že Slovensko získalo takýto post. Už počas predvolebnej kampane sa Šefčovič vyjadril k návrhu premiéra na jeho nomináciu za komisára, že má záujem o silné ekonomické portfólio. Plní sa mu jeho sen.”

Od roku 2010 mal na starosti aj inštitucionálne vzťahy a administratívu vo funkcii. V tomto volebnom období mal pôvodne spravovať rezort dopravy a vesmírnej politiky. Avšak po prvom vypočutí prišla zmena. Za týždeň si musel naštudovať problematiku v oblasti energetiky ako nádejný eurokomisár pre toto odvetvie.

Energetika a doprava spolu súvisia a ako sa pre médiá Šefčovič vyjadril bude dohliadať aj na tento rezort, ale z inej pozície. Do tohto balíka patrí aj elektropriemysel a Juncker ako šéf EK, podľa Smolkovej veľmi prezieravo všetky tieto politiky prepojil: “Toto môže priniesť najviac pracovných príležitostí a uplatnenia sa pre našich odborníkov. V Stratégii EÚ pre roky do obdobia 2020 sú tieto odvetvia prioritou,” dodala Smolková.

O tkl

Avatar

Odporúčame pozrieť

londyn, velka britania

Očkovaní sa po vstupe do Spojeného kráľovstva nebudú musieť preukazovať negatívnym testom

Od pondelka 4. októbra sa zaočkované osoby po príchode do Spojeného kráľovstva nebudú musieť preukazovať …