Slovenskí dobrovoľníci obnovovali zničené dediny v Chorvátsku, pod taktovkou Žitňanskej

Žitňanská
Jana Žitňanská, europoslankyňa (vľavo), dobrovoľníci v Chorvátsku (vpravo). PHOTO: Flickr/AECR/redakcia.

Humanitárny projekt MAJA spoluorganizovaný s Ruža Tomašić, poslankyňou Európskeho parlamentu a viac ako 40 zástupcov politických strán z 15 krajín, ktorí strávili dva dni na výstavbe a rekonštrukcii detských ihrísk v obciach Rajevo Selo, Račinovcima a Drenovcima v regióne Slavónia na východe Chorvátska, ktorý bol zdevastovaný rozsiahlymi záplavami na začiatku tohto roka.

Medzi 14. a 18. májom 2014, bolo veľké územie juhovýchodnej a strednej Európy zasiahnuté nízkotlakovými cyklónmi, čo spôsobilo záplavy a zosuvy pôdy. Najviac zaplavená oblasť bola okolo povodia rieky Sava, ktorá tvorí hranicu medzi Bosnou a Chorvátskom a vlieva sa do Srbska a odtokov Dunaja v Belehrade. Nábrežie rieky Sava bolo porušené neďaleko Rajevo Selo a Račinovci, kde bolo nutné oblasť evakuovať. Približne 15 000 ľudí v tejto oblasti muselo opustiť svoje domovy.

Slovensko a politickú stranu NOVA na tomto projekte reprezentoval účastníci Jan Šalat a Miroslav Hajnoš. “Do Slavónie sme prišli zrealizovať humanitárnu akciu, v ktorej sme venovali štyri detské ihriská oblastiam, ktoré boli zasiahnuté povodňami,” povedal Hajnoš.

Daniel Hannan, generálny tajomník AECR a britský europoslanec,  ktorý doteraz viedol všetky sociálne akčné projekty z AECR povedal po ukončení projektu: „Toto je tretí v rade z AECR sociálnych akčných projektov, realizovaný po prácach v Sarajeve a v sýrskom utečeneckom tábore. Je to skvelé, že toľko poslancov a ďalších politikov si spravia čas na takúto praktickú činnosť tohto druhu. Vďaka všetkým, ktorí sa zúčastnili.“

Viac..  Útok na základnej škole vo Vrútkach si vyžiadal jednu obeť. Polícia zastrelila aj útočníka

Členovia z AECR tiež navštívili chorvátsky parlament v Záhrebe a vyjadrili úctu pri vojnovom pamätníku v Ovcare a pri Pamätnom cintoríne vo Vukovare – v oblasti, ktorá zažila intenzívne boje počas Chorvátskej vojny za nezávislosť na začiatku 90-tych rokov.

Približne 2 000 domobrancov chránili Vukovar počas 87 dňovej okupácii v období medzi augustom a novembrom 1991 pred zhruba 36 000 vojakmi z Juhoslovanskej Národnej Armády. Mesto utrpelo ťažké škody počas obliehania a nakoniec bolo obsadené. Odhaduje sa, že bolo zabitých 2000 domobrancov Vukovaru a civilistov, zatiaľ čo 800 ich bolo vyhlásených za nezvestných a  22 000 obyvateľov muselo opustiť danú oblasť.

Za slovenskú stranu sa v projekte angažovala europoslankyňa Jana Žitňanská, ktorá zorganizovala cestu vyslala do oblasti slovenských dobrovoľníkov.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

auto

Ak sa chystáte do Chorvátska, vyplňte formulár. Uľahčí vám prechod hranicami

BRATISLAVA / Chystáte sa do Chorvátska? Ministerstvo zahraničných vecí odporúča ešte pred cestou vyplniť formulár, ktorý …