Mikolášik: Pacient sa nemôže stať rukojemníkom trhu


mikolášik
Miroslav Mikolášik, slovenský europoslanec. PHOTO: Flickr.

Štrasburg, 22. október 2014„Postaviť lieky a liečebné pomôcky na úroveň zlievarenských výrobkov, textilu či iného spotrebného tovaru by znamenalo riskovať zdravie ľudí, veľmi preto oceňujem, že sa tomu podarilo zabrániť,“ vyhlásil europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH) k odvráteniu pôvodného plánu predsedu Európskej komisie Jeana Clauda Junckera. Podľa neho sa mala problematika liečiv, liečebných pomôcok a farmácie presunúťdo kompetencie komisára pre podnikanie a priemysel.

Mikolášik v uplynulých dňoch listom sám vyzval Junckera, aby svoj úmysel prehodnotil a  túto citlivú oblasť ponechal v kompetencii rezortu zdravotníctva.Som rád, že hlasy, ktoré upozorňovali na mimoriadne nebezpečenstvo tohto kroku, sa úspešne spojili.  Ak by lieky začali byť vnímané len ako tovar, podľa Mikolášika by hrozilo, že by sa nedostali k pacientom, pre ktorých sú životne dôležité.Podnikateľský pohľad logicky uprednostňuje lepší obrat a zisk a nie vždy široký spoločenský záujem, ktorému sa táto citlivá oblasť musí v mnohom podriaďovať. Pacient sa nemôže stať rukojemníkom trhu, upozornil s tým, že riskovať poškodenie zdravia pacientov by bolo v konečnom dôsledku aj proti záujmom európskej ekonomiky, keďže by viedlo k nárastu nákladov verejného zdravotného poistenia na ich následnú liečbu.

Viac..  Komisia zabezpečila liečebné dávky proti opičím kiahňam

Europoslanec však samozrejme podporuje aktívnu spoluprácu oboch rezortov v prospech pacienta, čiže vývoja nových liečiv a ich dostupnosti pre každého. Záujmy verejného zdravia a ochrany pacienta však musia zostať prioritou a nemôže nad nimi stáť diktát ekonomických ukazovateľov, uzavrel Mikolášik, ktorý je povolaním lekár a v Európskom parlamente pôsobí od roku 2004.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Únia poslala krajinám takmer 385,5 milióna eur na riešenie krízovej situácie v oblasti zdravia

Európska komisia (EK) poslala 19 krajinám na riešenie núdzovej situácie v oblasti zdravia spôsobenej pandémiou …