Nedeľné parlamentné voľby na Ukrajine prebehnú pod hlavňami samopalov

volby ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

KYJEV – Súkromné ozbrojené oddiely útočia na kandidátov a zastrašujú ich. V rozhovoer pre ruské médiá to v piatok povedal Nestor Šufryč, vodca ukrajinskej kolície Opozičný blok, ktorá sa opiera o ruskojazyčnú menšinu usilujúcu sa o tesné spojenie s Moskvou.

“Je to nejšpinavejšia kampaň od získania nezávislosti,” poznamenal Šufryč. Jeho Opozičný blok ponúka voličom kandidátov z bývalej vládnej Strany regiónov zvrhnutého prezidenta Viktora Janukovyča.

Tesne nad hranicou

Blok sa podľa prieskumu pohybuje tesne nad pätpercentnou hranicou potrebnou pre vstup do parlamentu. Jeho hlavná voličská základňa je v ukrajinskom Donbase kontrolovanom z veľkej časti separatistami, ktorí voľby bojkotujú.

Sám Šufryč bol v minulých týždňoch dvakrát vystavený fyzickým útokom radikálov z ukrajinskej krajne pravicovej organizácie Pravý sektor. Kampaň podľa neho diskriminuje kandidátov stojacich v opozícii proti terajšiemu prezápadnému režimu a je pre Opozičný blok náročná.

Musia vycestovať

Voliť sa kvôli vojne na východe krajiny nebude v 12 volebných obvodoch na Kryme, ktorý v marci zabralo Rusko, a v14 obvodoch v Doneckej a Luhanskej oblasti, ktoré majú pod kontrolou proruskí vzbúrenci. Tri volebné okrsky sú problémové, hlasovanie tam je neisté.

Viac..  Reštaurácie, bary či kultúrne inštitúcie vo Švajčiarsku budú zatvorené do konca februára

Vodca takzvaného parlamentu Nového Ruska Oleg Carjov v sobotu v Donecku novinárom povedal, že obyvatelia povstaleckých zón, ktorí majú záujem hlasovať, môžu vycestovať za líniu fronty a odovzdať svoj hlas tam.

V oblastiach ovládaných povstalcami hlasovacie miestnosti otvorené nebudú, potvrdil Carjov skoršie informácie vzbúrencov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Slovensko bude spravovať fond na odmínovanie Ukrajiny, informoval Kiska

BRATISLAVA/VARŠAVA – Slovensko bude mať na starosti zverenecký fond NATO v oblasti likvidácie nevybuchnutej munície …