barroso
José Manuel Barroso. PHOTO: © European Union, 2014

Barroso skončil, dnes je už Európska komisia pod palcom Junckera

barroso
José Manuel Barroso. PHOTO: © European Union, 2014

BRUSEL – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso strávil v piatok posledný deň vo svojej funkcii. Na čele exekutívneho orgánu stál od roku 2004 a stal sa tak najdlhšie nepretržite pôsobiacim šéfom eurokomisie.

Vo funkcii Barrosa nahradí bývalý luxemburský premiér Jean Claude-Juncker, ktorý sa funkcie formálne ujme dnes, v sobotu 1. novembra. Spolu s ním začne pracovať aj celá Európska komisia s novými ale aj staronovými eurokomisármi.

Päťdesiatosemročný Barroso za najväčší úspech svojho pôsobenia na čele Európskej komisie označil fakt, že európskej dvadsaťosmičke pomohol prekonať najhoršie ekonomické krízy za posledné desaťročia. 

Zároveň bol svedkom prijatia trinástich nových členských štátov, čo označil za jeden z najväčších počinov v európskej histórii. Podľa vlastných slov po sebe zanecháva silnejšiu a lepšie vybavenú Európu.

Viac..  Stanovisko Ivana Korčoka k vyhláseniu USA a Nemecka na podporu Ukrajiny a dostavby plynovodu Nord Stream 2

Žeby OSN? 

Bývalý portugalský premiér si chce dať v nasledujúcich mesiacoch pauzu od politiky. Hovorí sa pritom o ňom ako o možnom kandidátovi za šéfa Organizácie Spojených národov, ktorý sa bude voliť v roku 2016. Samotný Barroso tieto tvrdenia zatiaľ nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

bilcik

Vladimír Bilčík: Cestu k normálnemu životu máme už len vo vlastných rukách

Vďaka Európskej únii máme na Slovensku toľko vakcín, aby sa mohol dať zaočkovať každý, kto …