Komisia: Peru a Kolumbia nepotrebujú naše víza

Cecilia Malmströmová
Cecilia Malmströmová. PHOTO: Flickr.

K tomuto záveru došla Európska komisia po tom, čo obe krajiny posunuli svoje kvality na požadovaný štandard. Teraz sa uvidí, či Rada dá zelenú rokovaniam s juhoamerickými štátmi.

Odporúčanie Cecilie Malmströmovej, komisárky pre vnútorné záležitosti, vychádza zo správy, či štáty posunuli vlastnú hraničnú bezpečnosť na európsku úroveň. V nej sa okrem bezpečnostných kvalít a celkovému stavu krajín hovorí aj o organizovanej kriminalite a možnostiach cestovného ruchu a turizmu.

Peru a Kolumbia sú známe vysokými číslami v štatistikách o obchode s ľuďmi a drogami. Komisia to však nepovažuje za rozhodujúci faktor. Naopak, Komisia to vníma ako riešiteľnú záležitosť. Spolieha sa na zavedenie prísnych hraničných kontrol. Zrušenie vízových bariér sa vzťahuje len na žiadosti o krátkodobom zdržiavaní sa v zóne Únie, teda na polroka.

Viac..  Turistov možno refundovať pre obmedzenia proti COVID-19, rozhodol Súdny dvor

„Významné zlepšenie Kolumbie a Peru za posledných niekoľko rokov znamená, že už nie pre nich potrebné zachovať vízovú povinnosť. Po ich zrušení budeme podporovať mobilitu ľudí. To má zásadný význam pre sociálny a hospodársky rozvoj. Rovnako pre porozumenie medzi EÚ a inými krajinami,“ povedala komisárka Malmströmová.

O mve

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ vyhrala odvolanie vo veci kolumbijských antidumpingových ciel na mrazené hranolčeky

V prvom odvolaní v rámci WTO, ktoré sa riešilo formou „dočasnej dohody o odvolacom konaní“ …

Consent choices