Radšej odchod Británie z Únie ako obmedzenie pohybu, odkazuje Merkel

Angela Merkelová, nemecká kancelárka. PHOTO: Flickr.
Angela Merkelová, nemecká kancelárka. PHOTO: Flickr.

BERLÍN/LONDÝN – Nemecká kancelárka Angela Merkel by vraj radšej videla odchod Británie z Európskej únie, než prípadný kompromis týkajúci sa pohybu pracovných síl v Únii. Britská vláda sa už niekoľkokrát vyjadrila, že zvažuje obmedziť prisťahovalectvo, za čo ju Európska únia kritizovala s tým, že by išlo o porušenie unijných zákonov. Tiež sa hovorí o takzvanom exite Británie z Európskej únie.

Britský premiér David Cameron už dávnejšie sľúbil voličom, že v prípade svojho víťazstva v parlamentných voľbách na jar budúceho roku usporiada referendum o zotrvaní krajiny v Euróspkej únii. To by hovorilo za zotrvanie ostrovov v Únii, podotýka BBC.

Jednou z tém, o ktorých chce Cameron s unijnými predstaviteľmi rokovať, je práve sloboda pohybu a obmedzenie množstva prisťahovalcov mieriacich do Británie. Merkel ale podľa nemeckého časopisu Der Spiegel dala jasne najavo, že stiahne svoju podporu britskému členstvu v Európskej únii, ak Londýn bude na reforme migračnej politiky Európskej únie trvať.

Viac..  Koronakríza zapríčinila historicky najväčší pokles našej ekonomiky. Slovensku sa však núka jedinečná príležitosť

Je to vôbec prvýkrát, kedy nemecká kancelárka pripustila možnosť britského exitu z Únie. Cameronova vláda konzervatívcov a liberálnych demokratov koná pod tlakom euroskeptického krídla Konzervatívnej strany a zvyšujúcej sa popularity nacionalistickej a protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva. Tá ťaží z tvrdej kritiky Európskej únie a množstva prisťahovalcov v krajine a už dosiahla dôležité volebné víťazstvo.

Podľa oficiálnych štatistík prišlo z krajín Únie do Británie od marca 2013 do marca 2014 približne 131 tisíc pracovníkov, čo bolo o deväťdesiatpättisíc viac ako v predošlom roku. Londýn tiež zdôrazňuje, že nezamestnanosť občanov Únie v Británii sa v minulom roku zvýšila o sedemnásť percent.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Merkel

Nemecko preberá predsedníctvo Rady EÚ

BERLÍN – Nemecko sa dnes ujíma šesťmesačného predsedníctva Rady Európskej únie (EÚ). Na čelo európskej …