Domov / ĽUDIA / Brusel vyslal na Ukrajinu vlastnú pozorovateľskú misiu
Plenković
Andrej Plenković, vedúci pozorovateĺskej misie EP, na kyjevskom Majdane. PHOTO: © European Union 2014 - Source : EP.

Brusel vyslal na Ukrajinu vlastnú pozorovateľskú misiu

Plenković
Andrej Plenković, vedúci pozorovateĺskej misie EP, na kyjevskom Majdane. PHOTO: © European Union 2014 – Source : EP.

Na Ukrajine sa nedávno konali voľby, ktoré boli pod drobnohľadom širšej verejnosti. Ich výsledok bol rozhodujúci pre ďalšie smerovanie krajiny. Európsky parlament vyslal na Ukrajinu vlastnú pozorovateľskú misiu na čele s Andrejom Plenkovićom, jej úlohou bolo dohliadať na korektný chod volieb.

Voliť ale nebolo možné na východe Ukrajiny, kde proruskí separatisti vyhlásili vlastné voľby a kandidátov. V parlamente preto chýba 27 z celkových 450 poslancov. Vo voľbách zvíťazili prozápadne orientované strany súčasného prezidenta Petra Porošenka a premiéra Arsenija Jaňuceka.

„Z Ukrajiny zaznievajú dva hlavné odkazy. Prvý, že väčšina ukrajinského obyvateľstva si zvolila Európu. A druhý dôležitý odkaz znie tak, že lídri Ukrajiny si zvolili mier. Tieto dve posolstvá sa musia pretaviť do práce stabilnej európsky orientovanej väčšiny, ktorá vzíde z volieb,“ zhodnotil výsledky volieb Andrej Plenković.

Viac..  Robert Hajšel: Blížime sa k novej finančnej kríze, do čela ECB sme si zvolili schopného človeka

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O mon

Avatar

Odporúčame pozrieť

Zelenskyj, Bienkowska

Zelenského strana môže vládnuť sama, do parlamentu sa dostali ešte 4 ďalšie subjekty

Strana ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vysoko zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách a obsadí v parlamente …