EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Väčšia chuť obchodníkov riskovať pripravila vzácne kovy o ich lesk

Väčšia chuť obchodníkov riskovať pripravila vzácne kovy o ich lesk

  • vzácne kovy
    PHOTO: Ilustračné Flickr.

    Zlato sa prepadlo na štvorročné minimum – za jeho neúprosným pádom stoja nedávne kroky Japonskej centrálnej banky.

  • Ceny ropy sa stabilizovali, hoci riziko na spodnej strane pretrváva aj naďalej.
  • Obilniny rastú už piaty týždeň v rade.

Svetové akciové trhy pokračujú vo svojom zotavovaní z výpredajov, ktoré ich postihli na začiatku októbra. Dolár zase začal javiť známky toho, že jeho mesiac trvajúca rally, ktorá od začiatku októbra stagnovala, sa opäť rozbehne. Najväčšie prekvapenie týždňa však trhu pripravila Japonská centrálna banka, ktorá oproti očakávaniam v piatok oznámila, že rozšíri svoj ​​program kvantitatívneho uvoľňovania o ďalšie opatrenia.

Tento nárast objemu tlačených peňazí, ku ktorému došlo len niekoľko dní po tom, čo americká Federálna komisia pre voľný trh ukončila tretie kolo programu kvantitatívneho uvoľňovania (QE3), zákonite viedol k výraznému pohybu u menového páru USDJPY. Japonská centrálna banka k tomuto kroku pristúpila kvôli obavám ohľadom slabej inflácie, ktorej hlavnou príčinou sú klesajúce ceny energií. Výsledkom je, že svetové finančné trhy zahajujú mesiac november s podporou, ktorú im poskytuje zvýšená chuť obchodníkov riskovať. Tí sa opäť vracajú k doláru, najmä k jeho kurzu voči japonskému jenu, ktorý sa prepadol na šesťročné minimum. Ak by došlo pri doláre navyše k poklesu pod hodnotu 1,25 voči euru, potvrdilo by to všeobecnú podporu americkej meny. Tiež akciové trhy boli svedkami výrazného oživenia – index S & P 500 sa vo svojom obchodovaní opäť vrátil k rekordným hodnotám, pričom je tomu len pár týždňov, čo sa potácal na okraji priepasti.

Na pozadí týchto udalostí zakončil komoditný sektor tento mesiac relatívne silnými výkonmi, a to aj napriek negatívnemu vplyvu posilňujúceho dolára. Výrazné straty na začiatku mesiaca (najmä u ropy) však viedli k tomu, že komodity hlásia už štvrtý stratový mesiac v rade, čo je najdlhšia séria prepadov od cenového kolapsu v roku 2008. Väčšina sektorov skončila tento týždeň v pluse. Najvýraznejšou výnimkou boli vzácne kovy, kde po technickom prelomení niektorých významných hladín došlo k zhoršeniu výhľadu pre najbližšie obdobie.

Zemný plyn bol svedkom výrazného rastu vzhľadom k tomu, že podpriemerné teploty, ktoré by podľa predpovedí mali budúci týždeň postihnúť východnú časť USA, by mohli zvýšiť dopyt po vykurovaní. Týždenné navyšovanie zásob však aj naďalej pokračuje plynulým tempom, čo znamená, že v čase kulminácie dopytu zo strany spotrebiteľov, bude v skladoch dostatočný objem zásob. Z toho dôvodu sa v tomto okamihu javí ďalší rast nad hladinu 4,10 dolára za therm ako obmedzený.

Sektor obilnín pozostávajúci zo sójových produktov, kukurice a pšenice, si zapísal ďalší skvelý týždeň, už piaty v rade. Najvýraznejšie k tomu prispela veľmi silná rally na sójovom šrote, vďaka ktorej výkon celého sektora vzrástol. Príčinou boli obavy oneskorených dodávok čerstvej produkcie do lisovní v dôsledku dopravných zápch na železnici a tiež silný vývozný dopyt.

Chicagská burza (CBOT) v stredu po ukončení obchodovania zdvihla svoje marže, čím zdraželo držanie otvorených pozícií pri futures na sójový šrot, čo potom následne viedlo k cenovému obratu. Na trh už čoskoro dorazí rekordná úroda kukurice a sójových bôbov a možnosť ďalšieho rastu je teda stále viac v nedohľadne.

Nečakaný menový stimul zo strany Japonska bol vzpruhou pre priemyselné kovy, najmä nikel a hliník. Ak pridáme k tomu mierny nárast indexu nákupných manažérov (PMI) reflektujúci dáta z čínskeho výrobného sektora, vidíme, že sa výhľad pre najbližšie obdobie u tohto sektora zlepšil, a to aj napriek evidentným problémom, ktoré by mohol vyvolať opätovný rast dolára. Podporu čerpala aj meď – pomohol jej chystaný štrajk, ktorý by sa mal konať v indonézskom Grasberg, treťom najväčšom banskom komplexe na svete. Ak sa zamestnancom a vedeniu bane nepodarí dosiahnuť dohodu o otázkach bezpečnosti práce, je možné, že 6. novembra bude zahájený štrajk, ktorého sa zúčastní 11 000 pracovníkov.

Ceny ropy sa stabilizovali, negatívny trend však pretrváva ďalej

Americká ropa WTI aj severomorská ropa Brent čerpali podporu vďaka slovnej intervencii generálneho tajomníka kartelu OPEC. Ten vyhlásil, že ak sa ceny ropy budú aj naďalej pohybovať okolo 85 dolárov za barel, dôjde podľa jeho očakávania k zníženiu produkcie ropy z bridlíc, čo by z dlhodobého hľadiska malo prispieť k navýšeniu dopytu po rope produkovanej kartelom.

Generálny tajomník však tiež uviedol, že kartel v najbližšej budúcnosti neplánuje žiadne výrazné obmedzenie svojej ropnej produkcie, čo následne viedlo k tomu, že sa pozornosť trhu opäť vrátila k súčasnému stavu prezásobenia. K negatívnemu výhľadu potom ďalej prispeli dáta americkej vládnej agentúry EIA (Energy Information Administration), podľa ktorých vzrástla domáca ropná produkcia na najvyššiu hladinu minimálne od roku 1983. Nárast objemu amerických zásob v súčasnosti taktiež vedie k znižovaniu nedostatku ropy na spotovom trhu, čo u obchodníkov znižuje záujem držať v tomto okamihu dlhé pozície.

Ceny ropy sa stabilizovali, ale pokiaľ nedôjde k sezónnemu oživeniu dopytu (čo bude až za niekoľko týždňov), alebo sa nezníži objem zásob, pretrváva aj naďalej riziko, že súčasný klesajúci trend bude pokračovať. Najbližšia oblasť podpory pre americkú ropu WTI sa pohybuje medzi 75 a 77 dolármi za barel.

Rozhodnutie Japonskej centrálnej banky postrčilo cenu zlata k nezadržateľnému pádu

Viac..  Monika Masariková: Pri voľbe českého prezidenta zohrali veľkú úlohu falošné správy

O ram

Odporúčame pozrieť

burza

Cena zlata je na ročnom maxime. Pomáha mu nestabilita i teroristické útoky

BRATISLAVA / Cena zlata je na ročnom maxime a od januára posilnilo už o 15 percent. …