EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Herman Van Rompuy o hospodárskej kríze: Podarilo sa nám odvrátiť skutočnú katastrofu
Rompuy
predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. PHOTO: © European Union 2014 - Source EP.

Herman Van Rompuy o hospodárskej kríze: Podarilo sa nám odvrátiť skutočnú katastrofu

Rompuy
predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. PHOTO: © European Union 2014 – Source EP.

Pre prvého predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya bolo uplynulých päť rokov bohatých na udalosti. Európa sa pasovala s mnohými problémami – od hospodárskej krízy až po presadzovanie mieru na Ukrajine. Ešte predtým, ako 1. decembra odovzdá svoje žezlo Poliakovi Donaldovi Tuskovi, sme sa s ním porozprávali o jeho triumfoch a problémoch, ktorým Európa v súčasnosti čelí.

Ako sa na svoje úradovanie pozeráte po piatich rokoch? V čom vidíte svoje najväčšie zásluhy?

Moje predsedanie bolo poznačené hospodárskou krízou v eurozóne, no vďaka nášmu úsiliu sa nám ju podarilo stabilizovať. Predstavte si, ako by to vyzeralo, keby nám to nevyšlo: nemali by sme len stagnáciu, ale takú krízu, aká sa udiala v tridsiatych rokoch minulého storočia. Podarilo sa nám odvrátiť skutočnú katastrofu, a to práve vďaka spoločnému úsiliu inštitúcií a členských štátov.

Počas posledného európskeho summitu sa nám podarilo prijať klimatický balík, v rámci ktorého sme stanovili záväzný cieľ redukovať do roku 2030 emisie uhlíka o 40% oproti roku 1990. Dosiahli sme všetky predchádzajúce ciele a do budúcnosti máme veľké ambície. V tejto oblasti sme stále globálnymi lídrami.

Čo budú podľa vás najväčšie výzvy na nasledujúcich päť rokov?

Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, na obnovenie hospodárskeho rastu a zamestnanosti. Urobili sme toho už veľa, no neviedlo to k požadovaným výsledkom. Potrebujeme na tom pracovať ešte usilovnejšie.

Problémom stále ostáva kríza na Ukrajine. Hranice majú garantovať mier, a ak ich jedna krajina posunie na úkor druhej, je to neakceptovateľné. V Európe by sme sa mali zamyslieť nad tým, ako by sme mohli prispieť k znovunastoleniu mieru a stability v tomto regióne, rešpektujúc pritom Ukrajincov, ktorí si želajú užšie vzťahy s EÚ.

Viac..  PREHĽAD: Rozdiely medzi platmi mužov a žien

Ďalšou výzvou bude otázka postavenia Anglicka v EÚ. Ako zabezpečiť – no nie za každú cenu – aby krajina ostala v Únii? Musia to chcieť práve oni a stanoviť podmienky, ktoré budú pre nás akceptovateľné. Naším úmyslom je, aby Anglicko ostalo v únii. A dovolím si tvrdiť, že britským lídrom ide o to isté.

Ako môže európske inštitúcie reagovať na euroskepticizmus?

Výsledky za nás hovoria silnejšie ako slová alebo vyhlásenia. Únia prináša svoje výhody v oblasti blahobytu, hospodárskeho rastu a zamestnanosti. A práve o tých je potrebné presvedčiť našich občanov.

Musíme sa zlepšiť v tom, ako hovoríme o Európe. Je neakceptovateľné, ak sa niekto podieľa na rozhodovaní v Bruseli a po návrate do svojej krajiny zvaľuje všetky nepopulárne rozhodnutia na EÚ. Vytvára to veľmi negatívny obraz o Únii.

Čo sa chystáte robiť po skončení vášho mandátu?

Moja politická kariéra sa skončí 1. decembra. Budem tak mať čas venovať sa veciam, ktoré som doteraz odkladal. Chystám sa vyučovať na Univerzite v Louvain-la-Neuve a na College of Europe. Takisto by som chcel prednášať o témach, ktoré ma zaujímajú. Už sa na to všetko veľmi teším, no môj politický život v Belgicku a Európe mi bude chýbať. Som veľmi vďačný za to, že mi bolo dovolené zhostiť sa tejto úlohy.

 

O ram

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Európsky parlament chce, aby EÚ ešte viac posilnila väzby so svojimi východnými susedmi

Pri príležitosti blížiaceho sa samitu Východného partnerstva Európsky parlament navrhuje, ako môže EÚ zintenzívniť svoje …