Týždeň po dohode tečie stále menej plynu

plyn
PHOTO: Ilustračné Flickr.

BRATISLAVA – S ruským plynom by sme počas zimy nemali mať problém. Pri podpise plynovej dohody minulý týždeň v piatok v Bruseli sa totiž tvárili spokojne nielen Rusi, ale aj Ukrajinci a delegácia Európskej únie. Ukrajina tento týždeň zaplatila Moskve dokonca už aj prvú splátku dlžnej sumy.

“Ukrajina spolu s európskou úniou zabezpečí neprerušený tranzit plynu. Máme na to všetky technické prostriedky a politickú vôľu,” uviedol ukrajinský premiér Arzenij Jaceňuk.

3,1 miliardy do konca roka

Ukrajina medzitým zaplatila Rusom skoro miliardu a pol dolárov z dlžnej sumy. Príjem platby potvrdil aj Gazprom. Z dohody ďalej vyplýva, že Kyjev Moskve do konca roka uhradí 3,1 miliardy. “Máme o jednu krízu menej. Myslím si ale, že otázka plynu tu ostane s nami naďalej,” uviedol analytik Hauck & Aufhaeuser Banky Fidel Helmer.

Týždeň po podpise dohody zostáva aspoň na Slovensku všetko po starom. Pritom Ukrajinci zaplatili a s prepravou problém nemajú a Rusi vyhlásili, že na jeseň a zimu sme v bezpečí. “Dostávame stále menej plynu o päťdesiat percent. Ale stále uisťujeme, že všetko je v poriadku,” uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Viac..  Pre vyčerpanie eurofondov v tomto roku treba predložiť EK výdavky ešte za vyše miliardy eur

Menej plynu 

Sme pripravení, zásobníky plné, reverzný tok nachystaný a nie je ani priveľmi zima. O 50 percent plynu menej je však na hony vzdialené ubezpečeniam politikov o energetickej bezpečnosti. “To je náš príspevok ku stabilizácii situácie na Ukrajine. Jesenné a zimné obdobie je v bezpečí, rovnako ako aj dodávky pre európskych spotrebiteľov,” uviedol ruský minister energetiky Alexander Novak.

Ruská ekonomika je závislá od predaja surovín. Najmä v čase, keď jej klesá ekonomická výkonnosť.  “Politické riešenia nie sú vždy v súlade s ekonomickými. Často ich prevyšujú,” tvrdí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/Richard Juriš.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

súdy, právo, justícia

Všeobecný súd zamietol žalobu poľskej firmy, podľa ktorej EK nežiadala od Gazpromu dostatočné záväzky

Všeobecný súd Európskej únie zamietol žalobu poľskej energetickej firmy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. …