Týždeň po dohode tečie stále menej plynu


plyn
PHOTO: Ilustračné Flickr.

BRATISLAVA – S ruským plynom by sme počas zimy nemali mať problém. Pri podpise plynovej dohody minulý týždeň v piatok v Bruseli sa totiž tvárili spokojne nielen Rusi, ale aj Ukrajinci a delegácia Európskej únie. Ukrajina tento týždeň zaplatila Moskve dokonca už aj prvú splátku dlžnej sumy.

“Ukrajina spolu s európskou úniou zabezpečí neprerušený tranzit plynu. Máme na to všetky technické prostriedky a politickú vôľu,” uviedol ukrajinský premiér Arzenij Jaceňuk.

3,1 miliardy do konca roka

Ukrajina medzitým zaplatila Rusom skoro miliardu a pol dolárov z dlžnej sumy. Príjem platby potvrdil aj Gazprom. Z dohody ďalej vyplýva, že Kyjev Moskve do konca roka uhradí 3,1 miliardy. “Máme o jednu krízu menej. Myslím si ale, že otázka plynu tu ostane s nami naďalej,” uviedol analytik Hauck & Aufhaeuser Banky Fidel Helmer.

Týždeň po podpise dohody zostáva aspoň na Slovensku všetko po starom. Pritom Ukrajinci zaplatili a s prepravou problém nemajú a Rusi vyhlásili, že na jeseň a zimu sme v bezpečí. “Dostávame stále menej plynu o päťdesiat percent. Ale stále uisťujeme, že všetko je v poriadku,” uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Viac..  M. Beňová: Nové vlastné zdroje pomôžu pri modernizácii systému financovania EÚ

Menej plynu 

Sme pripravení, zásobníky plné, reverzný tok nachystaný a nie je ani priveľmi zima. O 50 percent plynu menej je však na hony vzdialené ubezpečeniam politikov o energetickej bezpečnosti. “To je náš príspevok ku stabilizácii situácie na Ukrajine. Jesenné a zimné obdobie je v bezpečí, rovnako ako aj dodávky pre európskych spotrebiteľov,” uviedol ruský minister energetiky Alexander Novak.

Ruská ekonomika je závislá od predaja surovín. Najmä v čase, keď jej klesá ekonomická výkonnosť.  “Politické riešenia nie sú vždy v súlade s ekonomickými. Často ich prevyšujú,” tvrdí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/Richard Juriš.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

plynovod

Nejednotná EÚ: bulharská vláda naznačila pripravenosť rokovať s Gazpromom o dodávkach plynu

Dočasná bulharská vláda naznačila, že je pripravená rokovať s ruskou energetickou spoločnosťou Gazprom o obnovení …