Brusel prekročil maximálny limit pomoc, na Ebolu dal už miliardu EUR

PHOTO: Ilustračné Flickr.
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Európska únia a jej členské štáty už investovali viac ako miliardu eur na boj proti ebole v západnej Afrike. Znamená to, že bol prekročený limit stanovený Európskou radou na pomoc postihnutým oblastiam.

Únia však zvyšuje investície do výskumu eboly a posiela viac materiálnej pomoci. Zároveň poskytne nové miesta pre záchranné evakuácie medzinárodných humanitárnych pracovníkov. V najbližšej dobe by sa v západnej Afrike mal ukázať aj samotný koordinátor zvolený pre boj proti ebole Christos Stylianides a komisár pre zdravie Vytenis Andriukaitis.

Komisia spolu s Európskym farmaceutickým priemyslom zahajuje výzvu na predloženie návrhov na podporu výskumu eboly, ktorú zastreší 280 miliónov eur. Cieľom je riešiť súčasnú vzniknutú situáciu, a zároveň riadiť možné ohniská choroby v budúcnosti.

“Európska únia je odhodlaná pomôcť pri hľadaní riešenia v boji proti ebole. Dávame peniaze na podporu výskumu. V tejto oblasti poskytujeme ďalších 280 miliónov eur. Financovaním z programu Horizont 2020 spolu s ďalšími partnermi urýchlime vývoj nových vakcín a liekov, ktoré pomôžu zachrániť životy po celom svete,” povedal Carlos Moedas, Európsky komisár pre výskum, vedu a inovácie.

Viac..  Komisia podporuje zdravotníckych pracovníkov v EÚ. Ochranné rúška dostalo aj Slovensko

EÚ tiež začala aj najväčšiu prepravnú činnosť pomoci postihnutým krajinám. Z Holanska sa loďou prepravujú mobilné nemocnice, laboratóriá a potrebné vybavenie. Náklad poskytlo deväť členských štátov a UNICEF.  Túto činnosť EÚ koordinuje mechanizmus civilnej obrany.

Luxembursko bolo prvým členským štátom EÚ, ktoré bolo za zavedenie lietadiel pre európske zdravotnícke účely, predovšetkým evakuačné operácie pre medzinárodných humanitárnych spolupracovníkov. V týchto rovinách má prebehnúť modernizácia na účely spolufinancovania zo strany Komisie, ktorá tiež zastreší podstatnú časť nákladov.

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ehler

Keď sa táto kríza skončí, musíme sa okamžite pripraviť na ďalšiu, upozorňuje Európsky parlament

Opatrenia proti súčasnej kríze by mali byť doplnené dlhodobým záväzkom investovať viac prostriedkov do výskumu, …