25 rokov od pádu Berlínskeho múru. Ako si naň spomínajú europoslanci

berlínsky múr
PHOTO: Flickr.

V nedeľu uplynulo presne 25 rokov od pádu Berlínskeho múru, ktorý od roku 1961 rozdeľoval Západné Nemecko od NDR. Pokojné demonštrácie prebiehali už od septembra 1989 a v ľuďoch deň čo deň narastala chuť cestovať za hranice. Keď im hovorca NDR 9. novembra oznámil, že odteraz môžu prekročiť hranice hocikedy sa mi zachce, Berlínčania sa celou silou opreli o múr. ktorý ich nával nevydržal.

“Z ulice bolo počuť veľký hluk, vyskočil som z postele, otvoril okno a zbadal som kráčajúcu masu ľudí,” spomína si francúzsky poslanec z EĽS Alain Lamassoure, ktorý sa v tento historický deň sa nachádzal v Berlíne. Hovorca východonemeckej vlády Günter Schabowski vtedy povestne vyhlásil, že hranice budú otvorené “okamžite, bez odkladu.”

Vtedajší predseda Európskeho parlamentu Enrique Barón Crespo sa vtedy práve pripravoval na gala večeru, ktorú v Ríme usporadúvalo talianske predsedníctvo Rady, keď mu zavolal jeden taliansky novinár so slovami: “Pán predseda, padol Berlínsky múr, čo si o tom myslíte?”

Viac..  David Sassoli: Nesmieme stratiť zo zreteľa naše dlhodobé investície a strategické ciele

Európsky parlament vždy podporoval zjednotenie Nemecka a vytvoril na to dokonca aj špeciálny výbor. Dva týždne po tejto pamätnej udalosti zorganizoval plenárnu debatu, na ktorú boli pozvaní aj Helmut Kohl a François Mitterand.

A ako si na túto noc spomínajú europoslanci? O svoje spomienky sa s nami podelili členovia všetkých frakcií: Alain Lamassoure (EPP, Francúzsko), Constanze Krehl (S&D, Nemecko), Beatrix von Storch (EKR, Nemecko), Guy Verhofstadt (ALDE, Belgicko), Ska Keller (Greens / ESA, Nemecko), Marisa Matias (GUE/NGL, Portugalsko) a Amjad Bashir (ESPD, Spojené kráľovstvo). V pravom stĺpci nájdete odkaz na krátke video, v ktorom hovoria, ako vnímali túto udalosť, ktorá otriasla Európou aj celým svetom.

Na túto stredu 12. novembra je naplánovaná plenárna debata, počas ktorej si pád Berlínskeho múru pripomenú spoločne všetci europoslanci.

Pozrite si aj výpovede priamych účastníkov pádu Berlínskeho múra:

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Európsky parlament si pripomenul tridsiate výročie pádu Berlínskeho múru

Počas plenárneho zasadnutia v stredu 13. decembra si poslanci v pléne slávnostne pripomenuli tridsať rokov …