EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Európa čelí najvážnejšej bezpečnostnej kríze od studenej vojny

Európa čelí najvážnejšej bezpečnostnej kríze od studenej vojny

stihacka
PHOTO: Ilustračné Flickr.

LONDÝN – Odkedy Rusi anektovali Krym, incidenty ruských a západných armád naberajú na intenzite a závažnosti. Organizácia European Leadership Network (ELN) so sídlom v Londýne v najnovšej správe opísala štyridsať konkrétnych incidentov, ku ktorým došlo počas posledných ôsmich mesiacov.

Podľa autorov správy ELN, Európa prežíva najzávažnejšiu bezpečnostnú krízu od konca studenej vojny. Zverejnili ju dva dni po tom, ako bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov varoval, že hrozí nová studená vojna.

“Myslíme si, že takmer štyridsať zaznamenaných incidentov znamená veľmi vážny vývoj a naznačuje túžbu Ruska začať vojnu,” píše sa v správe.

Správa upozornila niekoľko incidentov, ktoré označila za veľmi závažné. Ide o prelet ruského pozorovacieho stroja, ktorý sa v marci údajne takmer zrazil nad Baltským morom s civilným lietadlom so 132 ľuďmi na palube. Ruské lietadlo nemalo zapnuté signalizačné zariadenie. Slabú komunikáciu už Západ Rusom vyčítal viackrát.

Na prítomnosť ruských strojov pri hraniciach upozornila Litva i Lotyšsko.Zaznamenaných malo byť až 150 prípadov. Estónsko hovorí o šiestich prípadoch narušenia svojho vzdušného priestoru len za rok 2014.

Ďalšími závažnými prípadmi sú únos estónskeho agenta Estona Kohvera na estónskom území pri hraniciach s Ruskom.  Ruskí agenti ho vzali do Moskvy a obvinili zo špionáže.

V správe sa objavila aj aféra z októbra tohto roku, kedy vo švédskych vodách zaznamenali prítomnosť neznámej ponorky. Predpokladalo sa, že ruskej. Hon na ponorku trval takmer dva týždne a je označovaný za najväčšiu protiponorkovú operáciu vo Švédsku od konca studenej vojny.

V správe sa spomína i cvičenie pri ktorom ruské jednotky simulovali bombardovanie dánskeho ostrova, nácvik raketového útoku Ruska na USA a Kanadu, či mnoho menej závažných akcií.

Viac..  PREHĽAD: Pozrite si nové údaje o príchodoch migrantov do Talianska a ostatných krajín

Trikrát viac

ELN pripomenula, že sa vzdušné sily Ruska a NATO bežne testujú od deväťdesiatych rokov, kedy padol Sovietsky zväz. Svoje lietadlá vraj pravidelne vysielali do tesnej blízkosti medzinárodných hraníc. Tento rok však počet takýchto letov prudko stúpol.

Okrem toho sa aktéri správajú oveľa riskantnejšie a navzájom sa obviňujú z provokácií. Rusi tvrdia, že reagujú na provokáciu NATO na Ukrajine a NATO naopak zdôrazňuje prítomnosť ruských vojakov a armádnej techniky v tejto krajine.

Lietadlá NATO údajne tento rok vzlietli k ruským stojom v blízkosti svojich hraníc už viac ako stokrát. To je trikrát viac ako minulý rok. Na tento fakt nedávno upozornil aj šéf NATO Jens Stoltenberg. Podľa neho Rusko podkopáva dôveru, ktorú si vybudovalo za posledné desaťročie.

VIAC ČÍTAJTE TU: Ruské stíhačky skúšajú trpezlivosť NATO.

Aj keď doposiaľ nedošlo k priamej vojenskej konfrontácii, kombinácia ruskej provokácie a odhodlanosti Západu nestratiť kontrolu nad udalosťami, môže viesť k eskalácii konfliktu.

Autori správy ELN preto prichádzajú s niekoľkými odporúčaniami:

1. Ruské vedenie by malo naliehavo prehodnotiť riziká, ktoré vyplývajú z jeho správania a Západ by ho mal v tomto podporovať.

2. Všetky strany by mali byť vojensky aj politicky zdržanlivé.

3. Zainteresované strany by sa mali najmä zamerať na zlepšenie komunikácie a transparentnosti. 

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Slovenskí europoslanci vyzývajú na boj proti dezinformáciám a propagande šírenej z Ruska

Poslanci Európskeho parlamentu diskutovali v stredu na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu o vplyve ruskej propagandy na členské  štáty …

 • Miroslav Kočnár

  Je to neuveriteľne tendenčná správa.

  • Rudolf Bíro

   Áno? A v čom? Pokús sa o analýzu “druhej” strany.

   • Miroslav Kočnár

    Myslíme si, že takmer štyridsať zaznamenaných incidentov znamená veľmi vážny vývoj a naznačuje túžbu Ruska začať vojnu,” píše sa v správe

    Tá veta mi úplne stačí. O aké incidenty ide? Že ruské vojenské lietadlá si dovolia vyletieť do vzduchu?
    Ak toto niekto názve túžbou začať vojnu, tak tendenčný je mierny výraz.

    • Rudolf Bíro

     Problém nie je že vzlietnu do vzduchu, problém je, že cielene ignorujú štandardné letové pravidlá, ako je hlásenie “kto sme” a “kam ideme”. A to napriek výzvam. Ak to vie robiť každá, opakujem každá krajina vrátane Ruska do r. 2013, neviem ako chcete pomenovať ich konanie. To že letia na neutrálnom území, občas na hranici cudzieho územia, nereagujú na výzvy sa identifikovať, to nie je nič iné len provokácia a monitoring reakčného času nepriateľa. Len si uvedomte, že ten “nepriateľ” v opitej ruskej hlave nie je len USA, EU,ale aj vy a ak máte už deti tak aj tie. Oni si teraz pozbierajú údaje koľko komu trvá k nim vzlietnuť, aby vedeli efektívne zaútočiť. Nič viac nič menej. EU to nikdy nerobilo, pretože je to celosvetovo považované za nepriateľský akt. V sumáre, kľudne fandite komu chcete, to Vám neberiem, ale fakty sú fakty.

     • Miroslav Kočnár

      V tomto prípade nie je rozhodujúce komu fandím. Jednoducho sa snažím zachovať nadhľad. A to by som doporučil každému, kto sa chce k veci vyjadriť. Napätie vo svete neustále stúpa. Je najvyšší čas hodiť spiatočku. Mám pocit, že je narobených príliš veľa zbraní a niekto sa ich snaží minúť, aby mohol vyrábať ďalšie

 • miro

  Ahojte milí veriaci , podme sa podívat na prípravu vojen aspoň od min.storočia, aby sme vedeli , ako vlastne a čím začínajú . Ako stúpa podiel investícií ako sa z bankrotu za pár rokov vykľuje svetová špička v technologickom svete ,koľko sa vytvorí patentov a potom sa začne ofenzíva a s ňou splátky pôžičiek – lepšie povedané investícií alebo platby akcionárom . Ako sa presúvajú platby za suroviny a čím sa platia /aj zlatými zubami cez švajčiarsko/ cez aké krajiny prechádzajú a napriek embargu dostáva,,agresor “PHM a všetko čo potrebuje . Myslím ,že Vám ochladnú emócie alebo sa presunú na druhú stranu . A tie vojny majú podobný až rovnaký scénár – ibaže je sofistikovanejší a menej priehľadný – predsa len internet , tak napoleon s hitlerom ako aj obamom . Je tam vždy ten istý ivnestor.