EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Geneticky modifikované plodiny: budeme ich môcť obmedziť?
Frédérique Ries, belgická poslankyňa zo skupiny ALDE. PHOTO: © European Union 2014 - EP.

Geneticky modifikované plodiny: budeme ich môcť obmedziť?

Frédérique Ries, belgická poslankyňa zo skupiny ALDE. PHOTO: © European Union 2014 - EP.
Frédérique Ries, belgická poslankyňa zo skupiny ALDE. PHOTO: © European Union 2014 – EP.

V utorok členovia výboru pre životné prostredie hlasovali o nových pravidlách týkajúcich sa pestovania geneticky modifikovaných plodín. Ak navrhované zmeny prejdú aj neskorším plenárnym hlasovaním, členské štáty budú môcť obmedziť alebo zakázať ich pestovanie na svojom území. Viac o tejto komplexnej problematike sa dozviete z nášho rozhovoru s belgickou poslankyňou zo skupiny ALDE Frédérique Ries.

Legislatívne práce ohľadom tejto oblasti sa ťahajú už dlhú dobu, Komisia podala svoj návrh už v júli 2010. Rada ministrov zverejnila svoje posledné stanovisko v júli tohto roku, čím sa legislatívny návrh znovu dostal do rúk Parlamentu, kde ho čaká jeho druhé čítanie. Ešte predtým, ako o tejto kontroverznej a zložitej otázke rozhodne parlamentné plénum, musí ju prerokovať výbor pre životné prostredie.

Viac..  EÚ potrebuje ďalšie opatrenia na ochranu najzraniteľnejších občanov pred environmentálnymi hrozbami

Na vypracovanie odporúčaní pre plénum dohliada parlamentná spravodajkyňa Frédérique Ries (ALDE, Belgicko). Dokument, o ktorom bude výbor hlasovať, podľa nej “odzrkadľuje mnohé obavy jeho členov. Kritériá a motívy, ako napríklad využívanie pôdy, rešpektovanie biodiverzity a odolnosť voči pesticídom sú v ňom vyjadrené oveľa presnejšie a zrozumiteľnejšie ako nejasná formulácia Komisie – ostatné motívy, iné.”

Zároveň pripomína, že “táto smernica je o zakázaní pestovania geneticky modifikovaných plodín,” keďže “Komisia, ktorá prišla s návrhom tohto textu, nehovorila o smernici umožňujúcej ich pestovanie.”

O ram

Odporúčame pozrieť

Prehľad týždňa: Migrácia, geneticky modifikované potraviny, záznamy o cestujúcich

Poslanci sa tento týždeň znova zaoberajú utečencami, ktorí do Európy prichádzajú cez Grécko a Taliansko. …