Angela Merkel ostro skritizovala Putina

merkel putin
Angela Merkelová, Vladimír Putin. PHOTO: Flickr/redakcia.

SYDNEY – Nemecká kancelárka Angela Merkel nezvyčajne ostro skritizovala ruského prezidenta Vladimira Putina. Pri prejave v Lowyho inštitúte pre medzinárodnú politiku v austrálskom Sydney varovala pred “rozsiahlym požiarom”, ku ktorému môže viesť konflikt na Ukrajine.

Merkel hovorila s Putinom v sobotu v Brisbane na okraj summitu skupiny najväčších ekonomík G20. Dialóg medzi štyrmi očami trval dve hodiny a kancelárka o ňom pred novinármi odmietla hovoriť.

Obmedzila sa na konštatovanie, že išlo o dôverný rozhovor a dodala, že s Putinom je potrebné udržiavať dialóg, aj keď sa s ním nesúhlasí.

Ruský prezident sa na víkendovej schôdzi v Brisbane ocitol pod silným tlakom západných lídrov, ktorí sa ho snažil presvedčiť, aby zmenil politiku voči Kyjevu a prestal vojensky podporovať proruských separatistov na východe Ukrajine.

Merkel po dlhom telefonáte a pravdepodobne neplodnom rozhovore so šéfom Kremľu v Brisbane evidente stratila doterajšiu zdržanlivosť. “Svet musí presne rozumieť, čo sa na Ukrajine deje. Inak by to mohlo viesť k rozsiahlemu požiaru. Celosvetovému,” zdôraznila.Podľa kancelárky Rusko myslí zastaralo, Ukrajinu považuje za svoju sféru vplyvu a pošľapáva normy medzinárodného práva. “To, po hroznej druhej svetovej vojne a po skončení studenej vojny spochybňuje celý mierový poriadok v Európe. A má to pokračovanie v ruskom pôsobení na destabilizácii na východe Európy,” dodala.

Viac..  Európsky parlament schválil prvú správu stáleho spravodajcu pre Srbsko Vladimíra Bilčíka

Podľa Merkel sú ve Európe stále sily, ktoré sa spoliehajú na právo silnejšieho a neuznávajú silu práva. Príkaldom je podľa nej anexia Krymu, ktorá odporuje medzinárodnému právu.

Na príklade tragédie malajzijského lietadla, ktoré v júli nad Ukrajinou podľa všetkého zostrelili raketou separatisti upozornila, že tu skutočne nejde len o lokályn konflikt – dotýka sa všetkých.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Zelenskyj

Zelenskij chcel telefonovať s Putinom, na žiadosť o rozhovor nedostal z Kremľa odpoveď

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij sa chcel telefonicky spojiť s ruskou hlavou štátu Vladimirom Putinom, aby …