EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / MOTORIZMUS / Masové prepúšťanie vo Fiate! Poliaci požiadali o 1,2 milióna eur z európskych fondov

Masové prepúšťanie vo Fiate! Poliaci požiadali o 1,2 milióna eur z európskych fondov

PHOTO: Flickr.
PHOTO: Flickr.

Európska únia chce zvýšiť zamestnanosť v Poľsku. Ide o nápad z dielne Komisie, ktorá pomôže Poliakom štedrou sumou z Európskeho globalizačného fondu. Finančná injekcia je reakciou na hromadné prepúšťanie z automobilky Fiat a mala by predstavovať hodnotu 1,2 milióna eur. O návrhu bude už čoskoro rokovať Parlament a tiež Rada ministrov.

Nezamestnanosť vo veľkom postihla aj našich severných susedov. O podporu žiadajú Poliaci v súvislosti so zrušením 21 dodávateľov pre automobilovú spoločnosť Fiat. Nepriaznivé hospodárske podmienky mali za následky, že bez práce ostalo 1079 zamestnancov. Straty negatívne ovplyvnili výrobu osobných automobilov nielen v európskom, ale tiež svetovom meradle. Opatrenia z európskeho fondu by mali tieto dopady zmierniť.

„Mnoho odvetví prechádza v dôsledku globalizácie významnými štrukturálnymi zmenami. Európsky globalizačný fond je prejavom solidarity, ktorý chce naďalej pomáhať členským štátom a ľuďom bez zamestnania. Našou úlohou je ich podporiť tak, aby prispôsobili svoje zručnosti novým okolnostiam na trhu,“ vyjadrila sa Marianne Thyssen, európska komisárka pre zamestnanosť, sociálne veci, zručnosti a mobilitu práce. Zo spomínaného fondu vedia Poliaci získať nielen potrebné odborné vzdelanie, ale tiež príspevok na zakladanie podnikov.

Viac..  Komisia podáva návrh na začatie konania proti Poľsku

Fiat Auto Poland už dlhšie trápili klesajúce podiely. V snahe prispôsobiť sa novým potrebám na trhu presunuli výrobu nového modelu Panda Classic do Kampánie v Taliansku. Úsilie sa im však nevyplatilo a chybný krok viedol v januári 2013 k hromadným výpovediam v poľskej pobočke.

O ruz

Odporúčame pozrieť

Benova

Monika Beňová: Obmedzovanie prídavkov na deti cudzincov pracujúcich v Rakúsku vytvára nerovnocenné kategórie európskych občanov

Pripravovaná úprava rakúskej národnej legislatívy, ktorá zníži prídavky na deti cudzincov čo v krajine legálne pracujú …