Dr. Südhof: Chápeme len dve alebo tri percentá toho, čo sa deje v našom mozgu

mozog
PHOTO: Ilustračné Flickr.

“Porozumieť mozgu je neskutočne zložité. Poznáme z neho len dve ale tri percentá,” tvrdí Dr. Thomas Südhof, držiteľ minuloročnej Nobelovej ceny za medicínu. V utorok 18. novembra prijal pozvánku do Európskeho parlamentu, aby prednášal o ľudskom mozgu. Ešte pred jeho vystúpením sme mu položili niekoľko otázok. Čítajte ďalej.

Čo vás priviedlo k tomu, že ste sa začali zaujímať o mozog?

Keď som pred tridsiatimi rokmi spustil moje laboratórium, premýšľal som, do akého vedeckého projektu by som sa mal pustiť. Mal som chuť robiť niečo úplne nové a iné. Rozhodol som sa skúmať mozog, keďže porozumieť mu je neskutočne zložité. Poznáme len dve alebo tri percentá toho, čo sa v ňom deje.

Ako by mohol výskum chemických procesov mozgu pomôcť v boji s ochoreniami ako Alzheimer, schizofrénia a autizmus? Od čoho si v súčasnosti sľubujete najviac?

Na klinické testy sa premrhalo veľmi veľa peňazí. Tieto testy zlyhali, lebo ochoreniam ako Alzheimer alebo autizmus nerozumieme. A keď ich nechápeme, nevieme, ako ich liečiť. Každý pokus o ich liečbu je len ďalším, veľmi drahým experimentom.

Videli ste pri financovaní výskumu nejaké zmeny?

Viac..  KORONAVÍRUS: Počet obetí ochorenia COVID-19 v Rusku dosiahol ďalší denný rekord

Videl som dramatické zmeny, no som presvedčený, že sú neprávne. Ak vedci nebudú financovaní na základe svojich zásluh či realistického zhodnotenia možností, veľa peňazí potečie nesprávnym smerom a vyjde navnivoč. Veľa vedcov toho v záujme získania peňazí nasľubuje až-až. Musíme to zastaviť, lebo to nevyhnutne povedie k sklamaniam.

Akú úlohu by mala pri podpore výskumu zohrávať Európska únia?

Európska únia je jedných z najväčších financovateľov výskumu v Európe, čím nadobúda nesmierny význam. Svojím financovaním môže rozhodnúť o tom, aké vedné disciplíny budú napredovať.

Spomínanú prednášku organizoval parlamentný orgán pre vedecké a technologické otázky – STOA (Science and Technology Options Assessment). Podobné podujatia organizuje každý rok.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Neurovedci z celej Európy vyvíjajú revolučný projekt o ľudskom mozgu

Misia projektu Porozumenie ľudskému mozgu je jednou z najväčších výziev, ktorým čelí veda 21. storočia. Projekt …