Nemecký výrobca SIM kariet má problém, podozrenie z kartelu rieši aj európska ombudsmanka

PHOTO: Flickr.
PHOTO: Flickr.

Nemecká spoločnosť Infineon poslala sťažnosť európskej ombudsmanke za porušenie jej práva na obhajobu. Výrobca polovodičov bol súčasťou podozrivého kartelu, ktorý pôsobil na trhu s inteligentnými čipmi. Žaloba vyplýva z podozrenia, že Komisia poskytla vo vyšetrovaní vierohodné dôkazy v neprospech Infineon. Za jej unáhlené rozhodnutie zaplatila firma viac ako 82 miliónov eur.  

V karteli figurovali tiež spoločnosti Philips, Samsung a Renesas. Práve jeden z konkurentov mal Komisii poslať mail s dôležitým obsahom týkajúcim sa vyšetrovania. Pravosť elektronickej pošty, ktorá obviňovala Infineon, jej predstavitelia spochybnili.

Ombudsmanka Emily O’Reilly zdôraznila, že komisári by mali byť pri objasňovaní podobných prípadov v budúcnosti opatrnejší. Podľa nej nemali právo na to, aby o výsledkoch prípadu oboznámili Infenion skôr ako ostatné spoločnosti.

Viac..  Európsky parlament rozhoduje o budúcnosti vegánskych burgrov a sójového mlieka

„Komisia by mala sústrediť svoju pozornosť na to, aby v oblasti hospodárskej súťaže nezverejňovala kľúčové dôkazy, ktorými by riskovala kompromitujúce vyšetrovanie,“ vyjadrila sa na margo kartelu ombudsmanka.

Dôvodom pokuty je podľa Komisie to, že spoločnosti zámerne ovplyvňovali ceny čipov, ktoré sa používajú v SIM kartách. Firmy tiež spolupracovali v oblasti produkčných kapacít a vplyv mali aj na budúce sa správanie na trhu. Finančná sankcia predstavuje sumu v súhrnnej výške 138 miliónov eur.

O ruz

Avatar

Odporúčame pozrieť

alkohol

Súkromné pálenie alkoholu sa rušiť nebude. Rezort dostal povolenie od Európskej komisie

Na Facebooku minister financií SR Eduard Heger informoval, že sa súkromné pálenie alkoholu na Slovensku …