Únia je stará babička, povedal pápež v europarlamente


pápež františek
Pápež František. PHOTO: Flickr.

ŠTRASBURG – Ľudské práva a dôstojnosť ku každému človeku musí podľa pápeža Františka zostať základom Európskej únie. Práve tieto ideály sa ale podľa neho ľuďom v EÚ pomaly vzďaľujú a v silnej byrokracii strácajú svoju príťažlivosť.

František europoslancom povedal, že únia by sa mala vrátiť k étosu svojich zakladateľov a prekonať obraz Európy ako unaveného kontinentu, ktorý stráca medzinárodný vplyv.

“Je nutné udržiavať Európu, v ktorej je rešpektovaná každá ľudská bytosť. Jednou z najrozšírenejších ochorení v Európe je samota. To, že žijeme bez vzťahov, vidíme predovšetkým u starších ľudí. Veľké ideály vyzerajú, že stratili svoju príťažlivosť v byrokracii,” zmienil pápež vo svojom prejave.

Dodal, že sa objavuje únava a starnutie Európy, akoby bola starou babičkou a nie plodnou a živou. “Akoby ideály Európy stratili život,” uviedol.

Z mora cintorín

Pápež hovoril viac o sociálnych problémoch súčasnej Európy než o viere. Zmienil sa napríklad o obrovskej nezamestnanosti alebo prílive imigrantov.Iba do Talianska zatiaľ dorazilo cez 150 tisíc utečencov predovšetkým z Afriky a Blízkeho východu.

Najmenej tri tisícky počas plavby do Európy prišli o život. Podľa Františka sa zo Stredozemného mora stáva obrovský cintorín, preto by sa Únia mala tomuto problému postaviť čelom a mala by byť solidárna s krajinami, kam prisťahovalci najčastejšie mieria.

Pápež nie je politik

Pápežova návšteva vyvolala i kritiku. Nepáčila sa feministickému hnutiu Femen. Jeho zástupkyňa v pondelok protestovala v miestnej katedrále, prišla do pol pása vyzlečená s európskou vlajkou v ruke s nápisom – Pápež nie je politik.

Viac..  E. Heger prijal eurokomisárku pre rovnosť Helenu Dalli, hovorili najmä o rómskych komunitách

Priamo z parlamentu zamieril na zasadanie Rady Európy, kde ho privítal generálny tajomník inštitúcie Thorbjörn Jagland.

V prejave pred členmi parlamentného zhromaždenia naviazal na to, čo predtým povedal europoslancom. Odsúdil individualistické poňatie ľudských práv, ktoré podľa neho vedie k sebectvu a ľahostajnosti k utrpeniu druhých.

Význam práva a politiky

Ak sa pozrieme do minulosti, zistíme, že nie je časté, aby pápež vystupoval v národných parlamentoch. Vôbec prvýkrát tak učinil Ján Pavol II., kedy v roku 1999 navštívil poľský Sejm a hovoril o nutnosti morálky v politike, európskej integrácii i zmenách v Poľsku, odkiaľ pochádzal.

Jeho nástupca pápež Benedikt XVI. zase prehovoril vo svojom domovskom parlamente. V nemeckom Spolkovom sneme predovšetkým podtrhol význam práva a politiky a varoval pred jeho zneužívaním.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …