Domov / EKONOMIKA / Flašíková Beňová: Riešenia problémov zamestnanosti sú nedostatočné

Flašíková Beňová: Riešenia problémov zamestnanosti sú nedostatočné

benova
Monika Flašíková-Beňová, slovenská europoslankyňa. PHOTO: Flickr.

Pretrvávajúca vysoká miera nezamestnanosti, ako aj nerovnaký prístup k zamestnaniu či už z dôvodu rasovej alebo rodovej diskriminácie sú dôležitými témami prebiehajúceho plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP). Napriek existencii príslušnej legislatívy a definovaní konkrétnych nástrojov sa stanovené ciele v týchto problematických oblastiach stále nedarí uspokojivo napĺňať.

Jedným z dôsledkov dlhodobého obmedzovania verejných výdavkov v posledných rokoch je aj významný nárast počtu ľudí, ktorí sú priamo ohrozovaní chudobou. Navyše, napriek kohéznej politike, dochádza k citeľnému zvyšovaniu rozdielov v miere zamestnanosti medzi jednotlivými členskými štátmi či regiónmi. „Stratégia Európa 2020 pritom obsahuje aj v tejto oblasti konkrétne ciele týkajúce sa práve zamestnanosti. Na ich naplnenie potrebujeme v súčasnosti vytvoriť v Európe viac ako 16 miliónov nových pracovných miest,“ priblížila poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová. To si podľa nej musí vyžadovať oveľa väčšie investície, ako aj konkrétne opatrenia v sociálnej oblasti. „V opačnom prípade sa tie nožnice budú časom otvárať ešte viac a mi budeme nútení čeliť čoraz výraznejšiemu prehlbovaniu sociálnej nerovnováhy,“ uviedla europoslankyňa.

Viac..  Vývoj ekonomiky za rok 2019 nás prinútil vytriezvieť. Aké scenáre nás čakajú budúci rok?

Aktuálne platnú európsku legislatívu upravujúcu problematiku rovného prístupu k zamestnaniu už implementovali všetky členské štáty. „Jej reálne uplatňovanie je však otázne. Väčšina ľudí totiž nepozná svoje práva v tejto oblasti a preto ani nevedia voči čomu sa brániť,“ myslí si poslankyňa. Pretrvávajú podľa nej najmä rasové predsudky, čo na Slovensku v prípade Rómov jednoznačne potvrdzuje aj nedávno zverejnená analýza Inštitútu finančnej politiky, ako aj diskriminácia v prípade zamestnávania žien. „Niektoré skupiny tak musia čeliť veľkému znevýhodňovaniu. Prejavuje sa najmä v neštandardných zmluvách, neodôvodnených platových rozdieloch, ako aj v celkovej možnosti a schopnosti zamestnať sa. Iniciatív a nástrojov riešení existuje na papieri neúrekom. Reálne výsledky a zlepšenia však dlhodobo necítiť,“ uzavrela Monika Flašíková Beňová.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

nezamestnanost

Vývoj nezamestnanosti je pomerne stabilný. V novembri dosiahla úroveň 4,92%

BRATISLAVA / Vývoj nezamestnanosti na Slovensku je pomerne stabilný. Vyplýva to aj z aktuálnych štatistík za …