Európska ombudsmanka Emily O'Reilly. PHOTO © European Union 2014

Komisia vyhovela žiadosti európskej ombudsmanky, bude zverejňovať viac informácii z rokovaní o TTIP

Európska ombudsmanka Emily O'Reilly. PHOTO © European Union 2014
Európska ombudsmanka Emily O’Reilly. PHOTO © European Union 2014

Európska ombudsmanka Emily O’Reilly vidí skutočný pokrok v transparentnosti TTIP. Európska komisia sa totiž rozhodla zverejniť viac textov a dať širší prístup k ďalším dokumentom v súvislosti s prebiehajúcimi rokovaniami medzi EÚ a USA o dohode TTIP (Transatlantická dohoda o obchode a investíciách). Ombudsmanka ešte v júli 2014 požiadala Komisiu, aby poskytla verejnosti včasný prístup k dôležitým TTIP dokumentom a podrobnostiam zo stretnutí so zainteresovanými stranami. Transparentnosť týchto dokumentov totiž bola predmetov obáv verejnosti.

Emily O’Reilly: “Som potešená, že Komisia vzala do úvahy obavy občanov, organizácií občianskej spoločnosti, poslancov Európskeho parlamentu a mojej vlastnej kancelárie a dala si za cieľ zvýšiť transparentnosť TTIP. Rokovania prilákali nebývalý záujem verejnosti  vzhľadom na možný vplyv, ktorý bude mať táto zmluva na život bežných občanov. Teším sa na ďalšie podrobnosti o tom, ako bude Komisia na základe mojej požiadavky zvyšovať transparentnosť TTIP.“

Ombudsmanka dostala viac ako 6000 e-mailov ako reakcie na jej verejné konzultácie o transparentnosti TTIP. V januári 2015 predloží správu o týchto príspevkoch a tiež konkrétnych opatreniach na zvýšenie transparentnosti TTIP a zapojení verejnosti.

Transparentnejšie bude aj lobovanie

Viac..  Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

O’Reilly tiež uvítala oznámenie Komisie, že zvýši transparentnosť v lobovaní. Od 1. decembra 2014 by mali členovia Komisie a vedúci pracovníci na internetovej stránke Komisie zverejňovať všetky kontakty a schôdzky, ktoré sa konajú so zainteresovanými stranami a lobistami.

“Lobing hrá dôležitú úlohu vo fungujúcej demokracii a Brusel je teraz druhým najdôležitejším „lobujúcim kapitálom” na svete po Washingtone. Inštitúcie EÚ musia v lobovaní uplatňovať najvyššie etické štandardy rovnako ako pro-aktívnu transparentnosť tak, aby bol umožnený aj dohľad zo strany verejnosti,“ dodala O’Reilly a tiež pochválila zámer prvého podpredsedu Komisie, Fransa Timmermansa, pracovať na povinnom Registri transparentnosti pre zástupcov záujmových skupín.

O tib

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …