Bulharská Fibank je od leta v problémoch. Komisia chce pomôcť, predĺžila splatnosť štátneho vkladu


Fibank, tretia najväčšia bulharská banka. PHOTO: Flickr.
Fibank, tretia najväčšia bulharská banka. PHOTO: Flickr.

Opatrenia na podporu likvidity, ktoré poskytlo Bulharsko v prospech bulharskej Prvej investičnej banky (First Investment Bank – FIB alebo Fibank), sú v súlade s pravidlami EÚ pre štátnu pomoc. Potvrdila to Európska komisia. Fibank je momentálne tretia najväčšia bulharská banka, ktorá sa do ťažkostí dostala v súvislosti so všeobecnou krízou likvidity v Bulharsku v júni a júli 2014.

Komisia dospela k záveru, že opatrenia sú nevyhnutné na zachovanie finančnej stability bulharskej ekonomiky a finančného systému. Banka v rámci opatrení predstavila aj plán reštrukturalizácie.

“Verím, že naše rozhodnutie prispeje k posilneniu dôvery verejnosti v banku Fibank. Banka predstavila plán reštrukturalizácie a zoznam záväzkov, ktoré obnovia jej likviditu a zabezpečia jej dlhodobú životaschopnosť bez narušenia hospodárskej súťaže,” komentovala Margrethe Vestager, komisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže.

V júni 2014 podporilo Bulharsko banku štátnym vkladom 1,2 miliardy BGN (0,6 miliardy €) v rámci bulharského systému likvidity schváleného Komisiou. Vzhľadom na to, že bulharská štátna pokladnica bola v tom čase obmedzená, vklad mal krátkodobú splatnosť v trvaní piatich mesiacov a skončil 28. novembra 2014. Bulharsko teraz požiadalo o predĺženie splatnosti štátneho vkladu 900 miliónov BGN (460 miliónov €) maximálne o 18 mesiacov.

Viac..  Rozpočet EÚ 2023: rozdelenie podľa okruhov

Úplné splatenie vkladu naraz by mohlo destabilizovať jednak banku a jednak celý bulharský finančný systému, preto Komisia uznala, že predĺženie splátky vkladu do 28. mája 2016 je v súlade so štátnou pomocou pre banky a rovnako spĺňa sprísnené požiadavky Oznámení o bankovníctve 2013.

O tib

Avatar

Odporúčame pozrieť

schengen

Bulharsko, Rumunsko a Chorvátsko sú pripravené naplno fungovať v schengenskom priestore

Komisia vyzýva Radu, aby bezodkladne prijala potrebné rozhodnutia, ktoré umožnia Bulharsku, Rumunsku a Chorvátsku plnohodnotnú …