EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Parlament zamietol návrh na vyslovenie nedôvery Komisii

Parlament zamietol návrh na vyslovenie nedôvery Komisii

parlament
Európsky parlament. PHOTO: Flickr.

Poslanci vo štvrtok pomerom hlasov 101 (za): 461 (proti): 88 (zdržalo sa) zamietli návrh na vyslovenie nedôvery kolégiu komisárov pod vedením Jean-Claude Junckera. Návrh bol predložený skupinou 76 poslancov – členov skupiny EFDD (Európa slobody a priamej demokracie) a nezaradených poslancov, v súvislosti s odhaleniami známymi ako Lux Leaks a v nadväznosti na plenárnu rozpravu s predsedom Komisie Jean-Claude Junckerom z 12. novembra. Rozprava k návrhu prebehla v pondelok.

Na odvolanie Komisie je v Parlamente potrebná dvojitá väčšina: návrh musí získať podporu dvoch tretín hlasujúcich poslancov, ktorí tvoria aspoň väčšinu všetkých zákonodarcov (teda minimálne 376 hlasov).

Záznam pondelkovej rozpravy k návrhu na vyslovenie nedôvery Komisii môžete zhliadnuť prostredníctvom EP Live (odkaz pod textom tlačovej správy).

Reakcie slovenských poslancov

“Argument, že utajené dohody týkajúce sa daní v Luxembursku neboli nezákonné, považujem za nedostatočný. Pre ďalšie fungovanie EK je pre mňa dôležité vedieť či ich pán Juncker považuje aj za morálne a správne, najmä voči ostatným členským štátom, ktoré boli daňovými únikmi roky priamo poškodzované,” uviedla poslankyňa Monika Flašíková Beňová (S&D, SK).

Viac..  Richard Sulík: Fico preplatil Jaguar, teraz pustí doňho pracovať cudzincov

“Dnes budem hlasovať za odvolanie pána Junckera z pozície predsedu Európskej komisie. Politik má byť konzistentný vo svojej práci a aj vo svojich vyhláseniach. Jean-Claude Juncker na jednej strane vyhlasuje to, že bude aktívne bojovať proti daňovým únikom, avšak jeho minulé skutky hovoria o opaku,” uviedol poslanec Branislav Škripek (ECR, SK).

“Európska komisia má pred sebou jasné ciele, najmä v oblasti podpory rastu a zlepšenia situácie v zamestnanosti. Súvisí to aj s daňovou politikou, kde musíme jasne rozlišovať neakceptovateľné daňové úniky a potrebné stimulovanie rastu cez daňovú politiku,” uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

“Človek, ktorý roky rozpráva o tom, ako treba bojovať proti daňovým rajom, a sám vytvorí daňový raj, nemá morálne právo byť predsedom Komisie. Problém vidím aj v tom, že kauza môže poslúžiť ako zámienka pre zavedenie harmonizácie základu a sadzby daní v Európe, čo zhorší podnikateľské prostredie aj na Slovensku,” uviedol poslanec Richard Sulík (ECR, SK).

O ram

Odporúčame pozrieť

skladka, odpad

Slovenskí europoslanci vyzývajú Ministerstvo životného prostredia, aby vyriešilo problém toxickej skládky vo Vrakuni

My, nižšie podpísaní poslanci Európskeho parlamentu zvolení za Slovenskú republiku vyzývame Ministerstvo životného prostredia Slovenskej …