Putin sa chce zbaviť časti Rosneftu


putin
Vladimir Putin, ruský prezident. PHOTO: Flickr.

MOSKVA – Ruská vláda schválila privatizáciu 19,5 percentného podielu v spoločnosti Rosneft. Predať akcie chce za cenu, ktorá sa bude prinajmenšom rovnať cene pri primárnej emisií akcií (IPO) v roku 2006.

Podľa ruského spravodajského portálu sputniknews.com to uviedli zdroje oboznámené so situáciou. Ďalší zdroj konštatoval, že predaj sa nezrealizuje ihneď. Rosnefť sa k tejto téme odmietol vyjadriť.

Ruský minister ekonomického rozvoja Alexej Uľukajev v polovici júla povedal, že vláda je pripravená predať 19,5 percent akcií firmy Rosnefť za cenu, ktorá nebude nižšia ako cena pri primárnej emisii.

Dve etapy procesu

V júli 2006 Rosneft v primárnej emisii predal akcie pri cene 7,55 dolárov za kus. V auguste Uľukajev potvrdil plány privatizácie Rosnefti a uviedol, že s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o proces, ktorý bude mať dve etapy.

Viac..  Únia vlani importovala produkty v oblasti zelenej energie za 15,2 miliardy eur

Rosneft je jedným z lídrov ruského ropného priemyslu. Hlavným akcionárom firmy je v súčasnosti štátny Rosneftegaz, ktorý vlastní 69,5 percent akcií. Britský nadnárodný gigant BP je majiteľom ďalších 19,75 percent akcií a zvyšných 10,75 percent akcií sa verejne obchoduje.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Rusko využíva teroristické prostriedky dlhodobo a plánovane

Európsky parlament uznal Rusko za „štát podporujúci terorizmus“ a tiež „štát využívajúci teroristické prostriedky“. Podľa …