Rusko zastavuje projekt výstavby plynovodu Južný prúd


plynovod
PHOTO: Ilustračné Flickr.

MOSKVA/ANKARA – Rusko zastavuje projekt výstavby plynovodu Južný prúd (South stream). V pondelok to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého by Rusi mohli zároveň spolupracovať s Tureckom na vytvorení plynového uzla pre južnú Európu.

Putin po rokovaniach s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom spresnil, že jeho krajina nemôže pokračovať v projekte Južný prúd pre odmietavý postoj EÚ k celej veci.

Podľa ruského lídra preto Moskva zvýši dodávky plynu do Turecka a bude s ním spolupracovať na vytvorení plynového uzla na hraniciach s Gréckom. Koniec projektu Južný prúd v pondelok potvrdil aj šéf ruského energetického gigantu Gazprom Alexej Miller.

Obísť Ukrajinu

Plynovod Južný prúd mal dopravovať ruský zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy a obísť pritom Ukrajinu. Mal však problémy s financovaním, keď zahraničné banky zaujali opatrný postoj pre sankcie EÚ voči Rusku.

Viac..  Inflácia v eurozóne dosiahla 9,1 percenta, v celej EÚ je na úrovni 10,1 %

Projekt mal podľa odhadov stáť 40 miliárd USD. Južný prúd tiež nevyhovoval európskej legislatíve, ktorá bráni energetickým firmám vlastniť prepravné trasy, ak ich používajú na prepravu vlastného plynu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Grecko

Po rokoch dohľadu zo strany EÚ sľubuje Grécko vyrovnaný rozpočet

Grécko by na budúci rok malo hospodáriť s rozpočtovým prebytkom. V pondelok o tom informovali …