Rusko zastavuje projekt výstavby plynovodu Južný prúd

plynovod
PHOTO: Ilustračné Flickr.

MOSKVA/ANKARA – Rusko zastavuje projekt výstavby plynovodu Južný prúd (South stream). V pondelok to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého by Rusi mohli zároveň spolupracovať s Tureckom na vytvorení plynového uzla pre južnú Európu.

Putin po rokovaniach s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom spresnil, že jeho krajina nemôže pokračovať v projekte Južný prúd pre odmietavý postoj EÚ k celej veci.

Podľa ruského lídra preto Moskva zvýši dodávky plynu do Turecka a bude s ním spolupracovať na vytvorení plynového uzla na hraniciach s Gréckom. Koniec projektu Južný prúd v pondelok potvrdil aj šéf ruského energetického gigantu Gazprom Alexej Miller.

Obísť Ukrajinu

Plynovod Južný prúd mal dopravovať ruský zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy a obísť pritom Ukrajinu. Mal však problémy s financovaním, keď zahraničné banky zaujali opatrný postoj pre sankcie EÚ voči Rusku.

Viac..  Amazon dostal pokutu 746 miliónov eur pre porušenie pravidiel hospodárskej súťaže

Projekt mal podľa odhadov stáť 40 miliárd USD. Južný prúd tiež nevyhovoval európskej legislatíve, ktorá bráni energetickým firmám vlastniť prepravné trasy, ak ich používajú na prepravu vlastného plynu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

energeticka unia

Únia uvalila sankcie na prvú dámu a ďalších sedem predstaviteľov Nikaraguy

Európska únia (EÚ) v pondelok uvalila sankcie na prvú dámu a viceprezidentku Nikaraguy Rosario Murillo …