Chcete sa stať europoslancom? Pozrite sa, čo všetko vás čaká

Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: Flickr.

Volíme ich každých päť rokov, aby našu krajinu reprezentovali na európskej úrovni. Europoslanci, ktorých je v súčasnosti 751, majú na starosť záujmy pre vyše 500 miliónov občanov. Ich funkcia sa často skloňuje v súvislosti s rozprávkovým platom, ale pravdou ostáva, že v Parlamente sú v prvom rade pre nás. Ich práca si tiež žiada, aby sa pravidelne stretávali so svojimi voličmi i na domácej pôde.

Ak ste zatúžili po kariére europoslanca, na to, aby ste mohli kandidovať, musíte byť právne spôsobilý. Dovŕšením 18-teho roku života a záujmom o európske dianie môžete skúsiť šťastie v jednej z najvýznamnejších európskych inštitúcií aj vy. Brusel pritom nikoho nediskriminuje a veľkú politiku môže robiť tak ako muž, aj žena.

Viac..  Maďarsko porušuje podľa europoslancov zásady právneho štátu. Požadujú preto sankcie a zastavenie platieb

Po úspešnom zvolení vás čaká práca v Parlamente a raz mesačne musíte absolvovať plenárne zasadnutie v Štrasburgu. Práve tu sa konajú veľké diskusie a prijímajú dôležité rozhodnutia, ktoré udávajú ďalšie smerovanie európskej politiky. Stretnutie a rokovanie o významných témach trvá štyri dni.

Poslanci sa podľa zamerania rozdelia do menších skupín, v ktorých sa venujú konkrétnej oblasti. V súčasnosti si môžu zvoliť až z dvadsiatich výborov, ktoré sa týkajú napríklad financií, ochrany životného prostredia, poľnohospodárstva, či dopravy. Taktiež existujú aj schôdze, na ktorých sa stretávajú poslanci rôznej národnosti na základe ich príslušnosti k politickej skupine.

O práci europoslanca sa dozviete viac v priloženom videu.

O ruz

Avatar

Odporúčame pozrieť

ekonomika

Bilióny eur putujú na záchranu EÚ. Štáty sa ale na finančnom balíku nevedia dohodnúť

EÚ/SLOVENSKO / Neuveriteľné dva bilióny eur majú natiecť do európskych ekonomík na záchranu po koronakríze. Takáto …