Jean Arthius. PHOTO: © European Union 2014

Parlamentní vyjednávači a Rada sa zhodli na dočasnej dohode o rozpočte EÚ

Jean Arthius. PHOTO: © European Union 2014
Jean Arthius. PHOTO: © European Union 2014

Parlamentní vyjednávači a Rada sa zhodli na dočasnej dohode o rozpočte EÚ na rok 2015. Rokovali aj o prostriedkoch potrebných na vysporiadanie tohtoročnej najnaliehavejšej situácii nezaplatených účtov. Dohoda musí byť ešte schválená Parlamentom. Poslanci sa dohodli na kompromise a pre rok 2015 je potrebné zaplatiť 145,3 miliardy eur finančných záväzkov a 141,2 miliárd eur platieb.

Cieľom Parlamentu bolo nájsť kompromis ako vyrovnať nezaplatené účty. “Nemôžeme pokračovať formou postupných faktúr rok za rokom z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. EÚ stráca dôveryhodnosť aj u spoľahlivých partnerov,” povedal šéf Výboru pre rozpočet Jean Arthuis, ktorý viedol parlamentnú delegáciu.

Celkové množstvo nevybavených pohľadávok vzrástlo z piatich miliárd eur na 23,4 miliárd eur. Bez toho aby Parlament určil finančný strop, by suma stúpala ďalej a hrozilo by zrútenie rozpočtu. “Komisia na základe odhadov členských štátov požiadala o 4,8 miliárd eur a my sme túto požiadavku podporili. Musíme ale vedieť ako chce Komisia vyriešiť nezaplatené pohľadávky do roku 2016,” povedal Gérard Deprez, ktorý viedol rokovania o rozpočte a finančnom strope pre rok 2014.

Viac..  Slovensku už od budúceho týždňa hrozí katastrofický scenár prepúšťania tisícok ľudí

“Treba mať na pamäti, že aj napriek tomu, že rozpočet EÚ je len jedno percento z HDP, EÚ musí pôsobiť ako magnet a zariadiť, aby sa pripojili ďalší investori,” hovorí Eider Gardiazábal Rubial, hlavný spravodajca o rozpočte na rok 2015.

 

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

kava

Priemerný Slovák nechá v reštaurácii, kaviarni či v bare ročne asi 500 eur

BRATISLAVA – Priemerný Slovák nechá v reštaurácii, kantíne, kaviarni či v bare približne 500 eur …