Rusko sľubuje odvetu, ak USA uvalí ďalšie sankcie

moskva
PHOTO: Flickr.

MOSKVA – Pokiaľ Spojené štáty príjmu pre krízu na Ukrajine nové sankcie proti Rusku, podnikne Moskva odvetné kroky. Podľa agentúry Reuters to v sobotu povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov.

Obe komory amerického Kongresu vo štvrtok schválili zákon o podpore slobody na Ukrajine, ktorý kritizuje ruský tlak na Kyjev, otvára dvere k dodávkam zbraní Ukrajine a k rozšíreniu protiruských sankcií.

Aby zákon začal platiť, musí ho ešte podpísať americký prezident Barack Obama. “Celkom určite to nebudeme môcť nechať bez odpovede,” vyjadril sa Rjabkov. Zákon navrhuje rozšíriť doterajšie ruské sankcie na osoby a firmy, ktoré provokujú nestabilitu na Ukrajine, v Moldavsku, Gruzínsku a v Sýrii.

Gazprom môže skončiť na zozname

V prípade výpadku v dodávkach zemného plynu členským štátom NATO sa má na sankčnom zozname Spojených štátov ocitnúť i ruský monopolný vývozca Gazprom.

Viac..  Michal Šimečka: Prirovnávať očkovanie k holokaustu je hlúpe, hanebné a neúctivé k miliónom obetiam

Moskva v reakcii na tento zákon obvinila Washington, že robí všetko preto, aby zničil vzťahu medzi oboma krajinami.

Vzťahy medzi veľmocami sú v súčasnosti najmrazivejšie od dôb studenej vojny preto, že Rusko v marci anektovalo do tej doby ukrajinský Krym aj kvôli tomu, že Moskva podporuje proruských separatistov bojujúcich na východe Ukrajiny.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ pritvrdila sankcie proti bieloruskej ekonomike

Európska rada dnes schválila ďalšie reštriktívne opatrenia voči bieloruskému režimu s cieľom reagovať na stupňovanie …