Zasadá europarlament: Hlasovať sa bude aj o neuznaní Palestíny ako štátu, pozrite si prehľad


Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: Flickr.

Stanovenie pracovných priorít Komisie na rok 2015

Poslanci budú v utorok popoludní diskutovať s predsedom Európskej komisie Jean-Claude Junckerom a podpredsedom Fransom Timmermansom o pracovnom programe Komisie na rok 2015. Finálne znenie samotného programu schváli kolégium komisárov v ten istý deň dopoludnia. 

Hlasovanie o finálnej verzii budúcoročného a navýšení tohtoročného rozpočtu EÚ

Parlament bude v stredu hlasovať o provizórnej dohode na budúcoročnom rozpočte EÚ a na zaplátaní tohtoročných rozpočtových dier, ku ktorej dospeli vyjednávači EP a Rady 8. decembra. Dohodu musí pred hlasovaním pléna formálne schváliť v piatok Rada a následne v pondelok aj rozpočtový výbor EP. 

Investičný samit EÚ: Rozprava o parlamentných prioritách

Poslanci budú v predvečer decembrového zasadnutia Európskej rady diskutovať o plánoch Komisie zmobilizovať 315 mld. eur na podporu rastu, zamestnanosti a konkurencieschopnosti. Hlavy štátov a vlád budú 18. a 19. decembra v Bruseli diskutovať aj o situácii na medzinárodnej scéne a boji proti vírusu Ebola.

Udelenie filmovej ceny LUX za rok 2014 

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz vyhlási v stredu o 11.50 v rokovacej sále EP v Štrasburgu víťaza filmovej ceny LUX za rok 2014. Tohtoročnými finalistami sú Triedny nepriateľ (Razredni sovražnik) režiséra Roka Bičeka (Slovinsko), Dievčenská banda (Bande de filles) režisérky Céline Sciammy (Francúzsko) a Ida režiséra Paweła Pawlikowského (Poľsko, Dánsko). Poslanci budú môcť hlasovať o víťazovi až do utorka.

Voľba európskeho ombudsmana

Poslanci v utorok v tajnom hlasovaní zvolia nového európskeho ombudsmana. Európsky ombudsman vyšetruje od roku 1995 sťažnosti občanov týkajúce sa nesprávnych úradných postupov v inštitúciách  a orgánoch EÚ. Súčasná ombudsmanka Emily O’Reilly z Írska je jedinou kandidátkou na tento post. Európsky ombudsman sa volí na začiatku funkčného obdobia Parlamentu.

Hlasovanie o (ne)uznaní Palestíny ako štátu

Európsky parlament bude v stredu napoludnie hlasovať o uznesení, prostredníctvom ktorého sa vyjadrí k otázke uznania Palestíny ako štátu. 

Hlasovanie o asociačnej dohode s Gruzínskom

Parlament bude vo štvrtok hlasovať o asociačnej dohode medzi Európskou úniou a Gruzínskom, ktorá položí základ pre politické pridruženie a rozsiahlu hospodársku integráciu krajiny s EÚ a povedie k postupnej liberalizácii vzájomného obchodu. 

CIA a mučenie väzňov: Rozprava o úlohe členských štátov

Parlament bude v stredu od 15.00 diskutovať o odhaleniach Senátu USA v súvislosti s využívaním mučenia a krutého, nehumánneho a ponižujúceho zaobchádzania so zadržiavanými zo strany Ústrednej spravodajskej služby (CIA) po teroristických útokoch z 11. septembra 2001. V diskusii, na ktorej sa zúčastnia aj zástupcovia Rady a Komisie, sa poslanci zamerajú najmä na údajnú spoluprácu niektorých členských štátov a CIA.

Dočasné zrušenie ciel na dovoz ovocia z Moldavska

Poslanci budú v stredu hlasovať o dočasnom zrušení ciel na dovoz obmedzeného množstva jabĺk, sliviek a stolového hrozna z Moldavskej republiky. Cieľom tohto výnimočného opatrenia je znížiť rozsah škôd, ktoré moldavskej ekonomike spôsobil zákaz dovozu poľnohospodárskych výrobkov zo strany Ruskej federácie. 

Poslanci budú žiadať zmenu prístupu k oceliarstvu

Parlament bude v stredu hlasovať o uznesení, ktoré bude požadovať zmenu politiky EÚ vo vzťahu k oceliarskemu priemyslu. Nový prístup Únie by mal oceliarstvu pomôcť pružnejšie reagovať na výzvy globálneho trhu a zároveň ochrániť jeho zamestnancov. Oceliarne v EÚ v súčasnosti zápasia so znižujúcim sa dopytom a tvrdou konkurenciou z tretích krajín.

Viac..  Maďarsko podľa Viktora Orbána nepodporí plán pomoci EÚ Ukrajine

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Ako člen delegácie pre Strednú Áziu oceňujem kroky Kazachstanu

Ako člen delegácie EP pre Strednú Áziu oceňujem kroky Kazachstanu, ktoré táto krajina podnikla od …