Domov / POLITIKA / Rozprava o budúcoročných prioritách Komisie a legislatívnych návrhoch na odstrel, sledujte ju s nami LIVE
juncker
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. PHOTO: © European Union 2014 - EP.

Rozprava o budúcoročných prioritách Komisie a legislatívnych návrhoch na odstrel, sledujte ju s nami LIVE

juncker
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. PHOTO: © European Union 2014 – EP.

Poslanci budú v utorok od 15.00 diskutovať s predsedom a podpredsedom Európskej komisie Jean-Claude Junckerom a Fransom Timmermansom o pracovnom programe EK na rok 2015. Jednou z hlavných tém rozpravy budú dôvody stiahnutia niektorých legislatívnych návrhov, ktoré boli predložené pred nástupom súčasného kolégia komisárov. Parlament sa k prioritám Komisie vyjadrí aj prostredníctvom uznesenia, o ktorom bude plénum hlasovať v januári.

 Pracovný program Komisie naznačí, akým spôsobom plánujú noví komisári zaviesť do praxe politické priority, ktoré poslancom predstavil Jean-Claude Juncker 15. júla – predtým, ako ho Parlament zvolil za predsedu EK.

Tlačová konferencia k pracovnému programu Komisie je naplánovaná na 16.30.

Rozpravu a tlačovú konferenciu môžete sledovať naživo. Stačí, keď kliknete na tento odkaz.

Otvorenie decembrového zasadnutia: Šok zo zásahu proti médiám v Turecku

 Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz zahájil decembrové plenárne zasadnutie v Štrasburgu pripomienkou, že sloboda tlače a pluralita médií patria medzi základné hodnoty EÚ. Európsky parlament berie prístupové rozhovory s Tureckom veľmi vážne, a preto musí poukazovať nielen na dosiahnutý pokrok, ale aj na problémy, poznamenal.

Viac..  Kontroverzná zmena volebného moratória vyvolala vlnu kritiky. Výhrady má aj prezidentka Čaputová

 Martin Schulz uviedol, že je šokovaný včerajšími raziami v opozičných médiách a označil ich za znepokojivé. Oznámil tiež, že v mene Európskeho parlamentu požiadal veľvyslanectvo Tureckej republiky o vysvetlenie a zdôraznil, že ďalší vývoj bude pozorne sledovať.

Zmeny v programe zasadnutia

Poslanci sa raziami v opozičných médiách a stavom slobody prejavu v Turecku budú zaoberať aj v stredu počas rozpravy, v rámci ktorej zaznie stanovisko vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci Federicy Mogherini. V januári prijme Parlament v tejto súvislosti samostatné uznesenie.

Pôvodne utorkové hlasovania o šiestich kodifikačných správach poslanca Andrzeja Dudu, ktoré sa týkajú Islandu, antidumpingových opatrení, či pravidiel ohľadom dovozov a vývozov, boli odložené na niektorú z nasledujúcich plenárnych schôdzí.

Poslanci sa taktiež dohodli na prijatí uznesenia, ktoré by zhrnulo utorkovú rozpravu k budúcoročnému pracovnému programu Komisie. Parlament bude o predmetnom uznesení hlasovať v januári.

Odchádzajúci poslanci

Annemie Neyts-Uyttebroeck (ALDE, BE), s účinnosťou k 1. januáru 2015.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Juncker, Ratas, Tajani

EÚ stanovila svoje legislatívne priority na obdobie 2018 – 2019

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker spolu s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim a predstaviteľom rotujúceho …