Obama podpísal sankcie voči Rusku, Lavrov varoval pred narušením vzťahov


obama
Barack Obama. PHOTO: Flickr.

WASHINGTON/MOSKVA – Americký prezident Barack Obama podpísal vo štvrtok zákon, ktorý zavádza nové sankcie voči Rusku v odpovedi na jeho aktivity na východe Ukrajiny. Rusko okamžite zareagovalo. Podľa šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova, ktorý telefonoval s americkým proťajškom Johnom Kerrym, môže nový zákon nadlho prelomiť možnosti normálnej spolupráce medzi Washingtonom a Moskvou.

Americkú legislatívu nazvanú Zákon o podpore slobody na Ukrajine predtým schválili obe komory amerického Kongresu. Obama zároveň povedal, že nový zákon na uvalenie sankcií proti Moskve zatiaľ nevyužije, no počká na vývoj situácie.

“Sme dokonca pripravení sankcie zmierniť, ak Rusko prijme nevyhnutné opatrenia na uvoľnenie napätia,” vyhlásil.

“Moja vláda bude aj naďalej úzko spolupracovať so svojimi spojencami a partnermi v Európe a na medzinárodnej úrovni podľa vývoja na Ukrajine, a bude skúmať a vyvažovať svoje sankcie v reakcii na ruskú aktivitu,” dodal Obama. “Sme stále pripravení zvrátiť sankcie, pokiaľ Rusko príjme nevyhnutné opatrenia,” doplnil.

Ďalej priznal, že legislatíva obsahuje aj konkrétne formy pomoci Ukrajine.

Viac..  Hospodárstvo únie sa počas júla až septembra medzikvartálne zväčšilo

Reakcia Ruska

Na podpis nového zákona reagoval v piatok ruský minister zahraničia Sergej Lavrov počas telefonického rozhovoru s jeho americkým partnerom Johnom Kerrym.

Varoval, že legislatíva môže zmariť šance na obnovenie normálnych vzťahov a spolupráce medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Rozhovor sa pritom uskutočnil z americkej iniciatívy.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: V sankciách je dôležité vytrvať až kým nebude z Ruska slušná krajina. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Nové …