EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Bilancovanie roku 2014: ťažký rok, ktorý nás posilnil

Bilancovanie roku 2014: ťažký rok, ktorý nás posilnil

globsec
PHOTO: Flickr.

S blížiacim sa koncom roku Stredoeurópska strategická rada využila príležitosť na zhodnotenie roku 2014 a načrtnutie cieľov a víziu do budúceho roku na špeciálnom stretnutí svojich členov.

Výkonný viceprezident a výkonný riaditeľ Stredoeurópskej strategickej rady Róbert Vass povedal, že Rada pôsobila v jednom z najnáročnejších rokov z hľadiska medzinárodnej bezpečnosti. „Na európsky poriadok sa útočilo ako nikdy predtým a bezpečnosť a stabilita nášho regiónu boli vážne podkopané. Boli sme schopní rýchlo zareagovať na dynamické zmeny v prostredí medzinárodnej bezpečnosti, a to nielen našimi hlavnými podujatiami, ako je GLOBSEC, ale aj na zvýšený dopyt zo strany médií a rastúcu potrebu konzultácií s tvorcami politiky zo Slovenska, regiónu a našich spojencov.“

Róbert Vass poznamenal, že hoci to bol v mnohých ohľadoch náročný rok, celá organizácia je teraz silnejšia ako na jeho začiatku. „Zorganizovali sme štyri veľké medzinárodné konferencie – GLOBSEC, TATRA SUMMIT v Bruseli aj v Bratislave a Národný konvent o EÚ.“ Zdôraznil, že po prvý raz sa na konferencii GLOBSEC zúčastnili predsedovia vlád všetkých štátov Vyšehradskej štvorky a inštitúcia zorganizovala veľké podujatie v Bruseli. „Bol to doteraz najväčší a najlepší GLOBSEC. Je naším záväzkom opäť zvýšiť latku na desiatom ročníku GLOBSECu v roku 2015.To isté platí aj pre TATRA SUMMIT, ktorý dokázal, že je vynikajúcou platformou na formovanie celoeurópskej debaty o budúcnosti EÚ v Bratislave a v Bruseli.“

Okrem svojich vlajkových podujatí Stredoeurópska strategická rada zorganizovala desiatky podujatí na Slovensku a v zahraničí, vrátane Stredoeurópskeho strategického fóra Château Béla 2014, a uverejnila viac ako 20 analýz a ďalších 35 publikácií ako Pohľad zo strednej Európy či Ukraine Watch.

„Formovali sme diskusiu o otázkach obrany na Slovensku a v regióne, ale chcel by som tiež zdôrazniť, že sme uverejnili odporúčania ako otvorený list trom najvyšším predstaviteľom EÚ a vytvorili združenie stredoeurópskych europoslancov v Bruseli. Toto sú skvelé úspechy, ktoré dokazujú, že sa stávame relevantnou silou aj za hranicami stredoeurópskeho regiónu,“ dodal Róbert Vass.

Viac..  EKR Study Days v Bratislave: Tvárou v tvár výzvam zajtrajška

Stredoeurópska  strategická  rada je nezávislá  mimovládna  organizácia, založená na základoch 20-ročnej histórie Slovenskej atlantickej komisie. Jej misiou je posilňovať hlas Slovenska  a strednej Európy v európskych a svetových záležitostiach.  Organizácia  spája  kľúčové  stredoeurópske  osobnosti  a  expertov  z oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Jej cieľom je definovať strategickú úlohu strednej  Európy  v  medzinárodnej  politike.  Združuje  tri  organizácie  –  Slovenskú atlantickú komisiu (SAC), Inštitút pre stredoeurópsku politiku (CEPI) a Centrum pre európske záležitosti (CEA). Prostredníctvom Slovenskej atlantickej komisie organizuje jednu z najväčších medzinárodných konferencií v Európe s názvom GLOBSEC.

O ram

Odporúčame pozrieť

Lajcak

GLOBSEC bol v Bratislave už po 13-krát. Vznikol pritom ako študentská iniciatíva

BRATISLAVA / Vzniklo to ako študentská iniciatíva pred 13 rokmi a postupne sa sa z toho …