Bilancovanie roku 2014: ťažký rok, ktorý nás posilnil

globsec
PHOTO: Flickr.

S blížiacim sa koncom roku Stredoeurópska strategická rada využila príležitosť na zhodnotenie roku 2014 a načrtnutie cieľov a víziu do budúceho roku na špeciálnom stretnutí svojich členov.

Výkonný viceprezident a výkonný riaditeľ Stredoeurópskej strategickej rady Róbert Vass povedal, že Rada pôsobila v jednom z najnáročnejších rokov z hľadiska medzinárodnej bezpečnosti. „Na európsky poriadok sa útočilo ako nikdy predtým a bezpečnosť a stabilita nášho regiónu boli vážne podkopané. Boli sme schopní rýchlo zareagovať na dynamické zmeny v prostredí medzinárodnej bezpečnosti, a to nielen našimi hlavnými podujatiami, ako je GLOBSEC, ale aj na zvýšený dopyt zo strany médií a rastúcu potrebu konzultácií s tvorcami politiky zo Slovenska, regiónu a našich spojencov.“

Róbert Vass poznamenal, že hoci to bol v mnohých ohľadoch náročný rok, celá organizácia je teraz silnejšia ako na jeho začiatku. „Zorganizovali sme štyri veľké medzinárodné konferencie – GLOBSEC, TATRA SUMMIT v Bruseli aj v Bratislave a Národný konvent o EÚ.“ Zdôraznil, že po prvý raz sa na konferencii GLOBSEC zúčastnili predsedovia vlád všetkých štátov Vyšehradskej štvorky a inštitúcia zorganizovala veľké podujatie v Bruseli. „Bol to doteraz najväčší a najlepší GLOBSEC. Je naším záväzkom opäť zvýšiť latku na desiatom ročníku GLOBSECu v roku 2015.To isté platí aj pre TATRA SUMMIT, ktorý dokázal, že je vynikajúcou platformou na formovanie celoeurópskej debaty o budúcnosti EÚ v Bratislave a v Bruseli.“

Okrem svojich vlajkových podujatí Stredoeurópska strategická rada zorganizovala desiatky podujatí na Slovensku a v zahraničí, vrátane Stredoeurópskeho strategického fóra Château Béla 2014, a uverejnila viac ako 20 analýz a ďalších 35 publikácií ako Pohľad zo strednej Európy či Ukraine Watch.

„Formovali sme diskusiu o otázkach obrany na Slovensku a v regióne, ale chcel by som tiež zdôrazniť, že sme uverejnili odporúčania ako otvorený list trom najvyšším predstaviteľom EÚ a vytvorili združenie stredoeurópskych europoslancov v Bruseli. Toto sú skvelé úspechy, ktoré dokazujú, že sa stávame relevantnou silou aj za hranicami stredoeurópskeho regiónu,“ dodal Róbert Vass.

Viac..  Na post predsedu PS kandiduje podpredseda europarlamentu Michal Šimečka

Stredoeurópska  strategická  rada je nezávislá  mimovládna  organizácia, založená na základoch 20-ročnej histórie Slovenskej atlantickej komisie. Jej misiou je posilňovať hlas Slovenska  a strednej Európy v európskych a svetových záležitostiach.  Organizácia  spája  kľúčové  stredoeurópske  osobnosti  a  expertov  z oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Jej cieľom je definovať strategickú úlohu strednej  Európy  v  medzinárodnej  politike.  Združuje  tri  organizácie  –  Slovenskú atlantickú komisiu (SAC), Inštitút pre stredoeurópsku politiku (CEPI) a Centrum pre európske záležitosti (CEA). Prostredníctvom Slovenskej atlantickej komisie organizuje jednu z najväčších medzinárodných konferencií v Európe s názvom GLOBSEC.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Najnovší diel diskusie VIDÍME SA s Róbertom Vassom

“Veľkosť krajiny nedefinuje počet jej obyvateľov, ale počet veľkých myšlienok, ktoré viete v tej krajine …