Rubeľ je pod tlakom, parlament schválil pomoc bankám

Anton Siluanov
Anton Siluanov, ruský minister financií. PHOTO: Flickr.

MOSKVA – Dolná komora ruského parlamentu v piatok v zrýchlenom konaní schválila návrh zákona, ktorý umožní bankám získať od štátu pomoc v celkovom objeme až 16,5 miliárd dolárov.

“Peniaze môžu banky čerpať už začiatkom budúceho roka,” uviedol minister financií Anton Siluanov. Zákon nešpecifikuje, ktoré banky by sa mohli uchádzať o pomoc, podľa ministra však pri ich výbere bude rozhodujúca miera, v akej dokážu poskytovať úvery širšej ekonomike.

Podobným spôsobom Rusko svoje banky podporilo už počas finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009. Pred nadobudnutím účinnosti musí zákon schváliť horná komora parlamentu a následne podpísať ruský prezident Vladimir Putin.

Sankcie zasiahli export krajiny

Ruská ekonomika smeruje do recesie a ruský rubeľ od začiatku roka voči doláru stratil 45 percent hodnoty. Rubeľ je pod tlakom prudko klesajúcich cien ropy a západných sankcií, ktoré zasiahli export krajiny a obmedzili prílev investícií. Terčom sankcií sú aj najväčšie štátom vlastnené banky Sberbank a VTB.

Viac..  Maloobchod Únie v novembri medzimesačne stúpol o 0,9 %

Ruská centrálna banka od začiatku roka investovala do stabilizácie meny viac ako 80 miliárd dolárov. V snahe zastaviť prepad rubľa a zmierniť infláciu centrálna banka v utorok prudko zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o takmer 7 percentuálnych bodov na 17 percent.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk./Richard Juriš.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

sudnictvo

Európsky ľudskoprávny súd môže rozhodovať o žalobách voči Rusku pre zostrelenie letu MH17

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v stredu rozhodol, že môže rozhodovať o žalobách podaných …

Consent choices