EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Čína sa stala veľmocou, euro padalo

Čína sa stala veľmocou, euro padalo

čína
PHOTO: Ilustračné Flickr.

BRATISLAVA – Rok 2014 priniesol aj vo svete ekonomiky nevídané udalosti. Z Číny sa stala najväčšia ekonomika sveta. Euro pocítilo silu gravitácie a cena ropy klesla na niekoľkoročné minimum.

Rok 2014 môžeme pokojne označiť ako rok paradoxov. Ekonomické pravidlá, ktoré platili doteraz, sa totiž zrazu ocitli hore nohami.

Slovensko: ceny klesali

Prekvapenia sa týkali nielen zahraničia, ale aj Slovenska, kde sme zažili hneď niekoľko zaujímavých javov. Ceny klesali, automobilky prestali ťahať priemysel a dôvera po kríze stúpla.“Ekonomika tvorila pracovné miesta napriek tomu, že tak rýchlo nerástla,” tvrdí analytik Andrej Arady.

Padať začalo aj euro, ktoré sa svojou hodnotou priblížilo k doláru. Najmä druhá polovica roka však patrila čiernemu zlatu, ktorého cena klesla až o štyridsať percent. Jeho zdraženie sa nečaká ani v budúcom roku.

Jednou z komodít, ktorá bude hýbať figúrkami na svetovej šachovnici je ropa. Platí totiž, že nie je dobré, keď je drahá a zároveň ani keď je príliš lacná. “Na jednej strane nízka cena ropy zlepšuje ekonomický rast v krajinách, kde ropu dovážajú, ale v tých, ktoré ju produkujú, môže predstavovať riziko politickej a finančnej nestability,” hovorí hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.

Viac..  Ivan Štefanec: Výrobok predávaný pod jednou značkou musí mať rovnaké zloženie v celej EÚ

Napriek nižším cenám pohonných látok a tovarov by sme sa však nemali príliš radovať ani na Slovensku. Lacná ropa sa totiž často spája s prízrakom recesie. “Do budúcna by to mohlo predstavovať aj určité riziko, keby naša ekonomika spomalila rast a začala by sa prepúšťať,” uviedla analytička Poštovej banky Dana Vrabcová.

Mohlo by byť lepšie…

Predpovede na budúci rok síce nie sú čierne, no mohlo by byť aj lepšie. “Ceny sa vrátia späť k rastu, ale zrejme len veľmi mierne,” tvrdí analytik Andrej Arady. “Stále budeme mať hladové doliny a regióny, kde je aj tridsať percent ľudí bez práce,” predpovedá Vrabcová.

Veľkou neznámou zostáva aj vývoj v súvislosti so sankciami Európskej únie voči Rusku. Treba len veriť, že práve ony nebudú hlavnou ekonomickou témou budúceho roka.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

manka

Vladimír Maňka: Euro je dnes najstabilnejšie aké kedy bolo aj vďaka záchrane Grécka

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU http://bit.ly/videoblogy Zdieľaj článok na Facebooku Viac..  Vladimír Maňka: …