Rezervačné portály v problémoch, Európska komisia ich podozrieva z monopolu

PHOTO: Ilustračné Flickr.
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Komisia oznámila začatie testov v rámci vyšetrovania on-line rezervácií hotelov vo Francúzsku, Švédsku a Taliansku.

Národné orgány pre hospodársku súťaž majú obavy, že takzvané „paritné ustanovenia“ v zmluvách medzi on-line cestovnými kanceláriami a službou Booking.com môžu porušovať protimonopolné pravidlá EÚ a členských štátov. Booking.com ponúkol riešenia, ktoré sa po schválení stanú právne záväzné.

Z paritných ustanovení v zmluve vyplýva, že Booking.com je povinný poskytovať ceny izieb, ktoré sú prinajmenšom tak výhodné ako ceny, ktoré ponúkajú v porovnaní s ostatnými on-line či off-line kanálmi. Podľa francúzskeho, švédskeho a talianskeho orgánu pre hospodársku súťaž sú ustanovenia v rozpore s ich vnútroštátnymi právami hospodárskej súťaže. Obávajú sa najmä toho, že by došlo k obmedzeniu hospodárskej súťaže medzi Booking.com a ďalšími on-line cestovnými kanceláriami, rovnako ako by sa mohlo zabraňovať rezervačným platformám od ich vstupu na trh.

Viac..  Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová spúšťa petíciu za lepšiu ochranu cyklistov na slovenských cestách

Booking.com súhlasil s tým, že upustia od parity za ceny, ktoré ponúkajú ubytovanie v lacných on-line cestovných kanceláriách. Francúzsko, Švédsko a Taliansko pokračujú vo vyšetrovaní s ohľadom na parity iných on-line cestovných kancelárií.

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Vestager

Brusel začína antitrustový prieskum hospodárskej súťaže v oblasti internetu vecí

Európska komisia začala antitrustový prieskum hospodárskej súťaže v oblasti internetu vecí, pokiaľ ide o spotrebiteľské …