Do ukrajinského Donbasu prišiel vianočný konvoj s humanitárnou pomocou

ukrajina
PHOTO: Flickr.

DONBAS – Hlavná časť povstaleckých síl v Donbase sa cez víkend stiahla od línie dotyku s ukrajinskými jednotkami. Z fronty ustúpili ruské jednotky aj dobrovoľníci. Proruskí radikáli na svojich miestach zostali. Do nepokojnej oblasti dorazil včera popoludní aj humanitárny konvoj.

“Počas víkendu bol v Luhanskej a Doneckej oblasti zaznamenaný odchod základnej časti jednotiek ruských a teroristických vojsk od línie dotky s ukrajinskými vojskami,” citoval z analýzy ukrajinského armádneho analytika Dmytrija Tymčuka spravodajský server Cenzor.

Povstalecké vojská ale v niekoľkých sektoroch ostávajú. Ide najmä o približne štyridsaťkilometrový úsek medzi mestami Lysyčansk a Pervomajsk v Luhanskej oblasti a niektoré sektory frontu pri Donecku a mestách Telmanov, Novoazovsk v Doneckej oblasti.

Ústup ruských jednotiek

Podľa Tymčuka, ktorého informácie z miest bojov sú väčšinou presné, z fronty ustúpili najmä ruské jednotky. Zatiaľčo oddiely proruských radikálov zostali na miestach silnejšieho sústredenia oddielu ukrajinskej armády.

Viac..  Lekárska komora je proti sankciám pre občanov, ktorí sa nezúčastnia na testovaní. Vláde odporúčajú zvážiť iný postup

Oficiálne armádne zdroje informáciu o sťahovaní povstaleckých jednotiek zatiaľ nepotvrdili. Správa ukrajinskej armády o bojoch za posledných 24 hodín hovorí o lokálnych prestrelkách pri obci Slovjanoserbsk, Frunze a Krymske v Luhanskej oblasti a menších bojoch pri meste Debalceve v Doneckej oblasti. Šesť útokov povstaleckých vojsk zaznamenali ukrajinskí vojaci aj v areáli doneckého letiska.

O obetiach víkendových bojov sa armádne velenie nezmieňuje. Od začiatku proruského povstania v polovici apríla zahynulo v Donbase a okolí podľa odhadov viac ako 4 700 ľudí, z veľkej časti civilistov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

 

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Českej republike hrozia útoky islamistov

PRAHA/BRATISLAVA / Útoky islamistických džihádistov hrozia aj českým susedom. Konštatovala to ich bezpečnostná služba v …