EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Na vlastnej koži: Európsky parlament očami našej redaktorky

Na vlastnej koži: Európsky parlament očami našej redaktorky

Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: Flickr.

Moja návšteva Parlamentu sa začala v Bratislave a po trinásťhodinovej tortúre v autobuse som bola v Štrasburgu a priamo pred Parlamentom.

Vietor fúkal tak silno, že mi šibal do tváre dažďové kvapky, ktoré sa liali z oblohy. Bolo však jasno, vo vzduchu ešte poletovalo leto. Už len dúhu v diaľke uvidieť… okúzlila ma krása, veľkosť a funkčnosť tejto stavby, okrúhly hemicycle ako bájny okrúhly stôl kráľa Artuša pri ktorom sú si všetci rovní…ponúka nám poznanie a vzájomné spoznávanie sa národov, ktoré už v dávnej minulosti prežili spoločné časy. Boli aj vojnové a väčšinou navzájom drancujúce. Vysoké stožiare, na ktorých viali vlajky členských štátov ako fakle, ktoré vietor nezhasí… veľké obratisko predo mnou pre prichádzajúce limuzíny rovno pred vchodom, lavička ponad rameno Rýna, ktorý sa len tak kade tade poneviera po Štrasburgu. Spolu s Dunajom tvoril časť severných hraníc Rímskej ríše a od tých čias je živou splavnou magistrálou. Za lavičkou dvorana ako “kolo kolo mlynské, za štyri rýnske…” Novodobé Koloseum.

Vstupná dvorana, EP, Štrasburg.
Vstupná dvorana, EP, Štrasburg. PHOTO: redakcia/ tkl.

Rýn, po nemecky Rhein, po francúzsky Rhin, po holandsky Rijn  je jedna z najdlhších riek západnej Európy. Názov rieky vo všetkých troch jazykoch pochádza z keltského Renos, doslova „tečúci“, z protoindoeurópskeho koreňa *rei- („tiecť, utekať“), z ktorého vzniklo aj anglické slovo „run“.

Štrasburg, centrum, Rýn.
Štrasburg, centrum, Rýn. PHOTO: redakcia/ tkl.

 

 

 

 

                                             

            Páči sa mi meno tejto rieky. Aj slovenské ” rinie sa riava potoka z hôr” mi vonia spoločnou minulosťou. Rímska ríša siahala aj na naše územie a Slováci zosobňujú aj keltskú mentalitu. Za všetky tie stovky rokov sme sa pomiešali. Európa bola ako vriaci kotol, bojovali sme však dlho! Skúsme teraz spolupracovať!

Jednou z najdôležitejších udalostí ostatných dní, aj keď si to väčšina Slovákov vôbec nevšimla, bolo hlasovanie o našej spoločnej európskej vláde. Všetci nominovaní na posty komisárov, čo je obdoba ministra v našej národnej vláde, v predchádzajúcich týždňoch prechádzali peklom náročných  príprav na svoje “grilovačky”. Nie je to spoločná žúrka, ani opekačka s priateľmi. Každý z navrhnutých komisárov vedel, ktorý rezort môže získať. Museli sa veľmi podrobne oboznámiť s problematikou a za dva týždne zvládnuť to, čo niekto roky študuje. Potom nasledoval výsluch. Europoslanci, sústredení do troch výborov kládli budúcim komisárom otázky a boli aj nepríjemné. Týkali sa dokonca aj ich súkromných či podnikateľských aktivít. Témy ako lobby, obchod s osobnými údajmi, alebo vlastníctvo strategických podnikov neboli žiadne tabu.

Viac..  Čerpanie eurofondov sa bude zjednodušovať a zrýchľovať
Budova EP, Štrasburg.
Budova EP, Štrasburg. PHOTO: redakcia/ tkl

Kto je členom Komisie? Prečo je Komisia dôležitá? Na tieto otázky sa pokúsim nájsť odpovede…stretnutie predsedov vlád členských štátov Európskej únie bolo v Bruseli a zúčastnil sa ho aj premiér Róbert Fico. Rokovali o nomináciách za jednotlivé štáty na posty komisárov a prebiehala aj voľba týchto členov, slovenský Výbor pre európske záležitosti pri Národnej rade SR však o tom predtým nerokoval.

Podľa europoslankyne Anny Záborskej slovenský parlament neprejavuje záujem diskutovať s vládou o prebiehajúcich rokovaniach o novom zložení Európskej komisie. Dôkazom je podľa nej aj to, že pred stretnutím predsedov vlád členských štátov EÚ k nomináciám na podpredsedu Komisie pre zahraničnú politiku, ktorého voľba je tiež v programe zasadania lídrov štátov EÚ, sa nestretne ani Výbor pre európske záležitosti. Zasadať bude až 8. septembra: “Som prekvapená, že v Národnej rade sa vôbec nebude diskutovať o pozícii Slovenska pri rozhodovaní o budúcom šéfovi európskej diplomacie”, uviedla Záborská.

Aj europoslanec Ivan Štefanec považuje tento nezáujem doslova za ignoráciu aj zo strany Národnej rady, aj zo strany premiéra Róberta Fica a Smeru. Premiér si má pred každým takýmto rokovaním pýtať od Parlamentu mandát a keďže tak neurobil, porušil zákon.

Za Slovákov v Európskom parlamente (EP) okrem trinástich europoslancov pracuje aj Maroš Šefčovič. Bol nominantom politickej strany Smer, je ale aj kariérny diplomat a v EP pôsobí už druhé volebné obdobie ako podpredseda Európskej komisie (EK). Okrem toho je aj komisár pre energetiku, čo je odvetvie, ktoré výrazne ovplyvňuje celkový chod ekonomiky. Svojím vzdelaním zodpovedá požiadavkám danej funkcie. Je ekonóm, právnik, ovláda štyri jazyky. Śéf rezortu nemusí byť práve, napríklad, vyštudovaný energetik, musí mať ale kvality výkonného manažéra, silu robota a pevnú vôľu a odhodlanie matky, opatrujúcej svoje choré dieťa…nechcem hodnotiť osobnosť Šefčoviča. Som však hrdá nato, že Slovák zastáva tak významný post vo vedení Únie.

Európska komisia, ako vláda Európskej únie, navrhuje zákony v týchto oblastiach:

Hemicycle, Štrasburg.
Hemicycle, Štrasburg. PHOTO: redakcia/ tkl.

telekomunikácie, rybárstvo, energetika, doprava, poľnohospodárstvo…tento zoznam sa stále rozširuje. Europoslanci tieto návrhy schvaľujú.

Európska rada je zložená z hláv členských štátov, alebo predsedov vlád členských štátov a tiež navrhuje zákony. Má na starosti aj politiku a najdôležitejšie všeobecné smerovania Európskej únie.

V čom sme si potom pánmi my sami?

O tkl

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Po brexite dostane kreslo navyše v Európskom parlamente aj Slovensko

ŠTRASBURG / Slovensko získa v europarlamente o jedného poslanca viac. Môže za to brexit. Po odchode …