Ruská kríza môže poznačiť zamestnanosť na Slovensku

rusko
PHOTO: Ilustračné Flickr.

BRATISLAVA – Rusko sa ocitlo na pokraji bankrotu. Lacná ropa a európske sankcie nútia krajinu siahnuť na devízové rezervy a oživiť potápajúci sa rubeľ. Ekonomické

Tankovať liter za euro a v obchode si za rovnaký peniaz nakúpiť viac tovaru. Podobnú situáciu sme zažívali pred niekoľkými rokmi na začiatku krízy. Nie je však vylúčené, že onedlho sa bude opakovať.

Dôvodom sú nízke ceny ropy a lacnejúce palivá. Tie si však budeme užívať len dovtedy, kým lacná ropa a ekonomické sankcie nezrazia ruskú ekonomiku na kolená.

“Všetky tovary a služby je potrebné nielen vyrobiť, ale aj prepraviť do obchodov. Cena ropy má vplyv na celú ekonomiku, aj na ceny potravín a iných spotrebných tovarov,” hovorí ekonomická analytička Poštovej Banky Dana Vrabcová.

Viac..  M. Beňová: O pol miliardy menej z Fondu pre spravodlivú transformáciu je dôkazom absolútnej neschopnosti súčasnej vlády

Deflácia by nám uškodila

Ich dlhodobý pokles však môže vyvolať defláciu, ktorá by našu slovenskú poškodila. Okrem toho, dlhodobo nízke ceny ropy ekonómovia väčšinou spájajú s prízrakom recesie.

Všetko nasvedčuje tomu, že ceny ropy sa na budúci ropy príliš zvyšovať nebudú. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu totiž potvrdila, že ťažbu nezníži. Okrem toho, vďaka novým ložiskám sa ťaží viac, ako stíhame spotrebovať, čo by mohlo hodnotu čierneho zlata dlhodobo udržať pod úrovňou 60 dolárov za barel.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Valdis Dombrovskis

Nové opatrenia EÚ prinesú mladým ľuďom príležitosť rozvinúť svoj potenciál a pretvárať budúcnosť EÚ

Európska komisia prijala opatrenia, ktoré mladým ľuďom prinesú všetky možné príležitosti v plnej miere rozvinúť …