Európsku ekonomiku stale pália tri problémy. Rozpočty, ekonomický rast a banky

Európska centrálna banka
PHOTO: Flickr.

Európa začala rok 2014 v dobrej nálade. Ešte v decembri 2013 opustilo záchranný program Írsko, v roku 2014 ho nasledovalo Španielsko (kde záchranný program bol určený pre banky) a Portugalsko. Po prvý krát bolo na trhu úspešné Grécko, keď predalo dlhopisy za 3 miliardy eur a dalo tak nádej, že už sa bude schopné financovať na trhu samo. Podobne aj nedávno zbankrotovaný Cyprus úspešne predal investorom nový dlh. Program OMT, pomocou ktorého si ECB v roku 2012 výraznejšie otvorila možnosť nakupovať dlh členských štátov za novovytvorené peniaze, sa zdal byť zázračným liekom. Úroky na dlhopisoch členských krajín počas celého roka padali a dokonca aj takí problémoví hráči ako Španielsko dosahovali najnižšie úroky v celej svojej histórii. Napriek tomu stále pália európsku ekonomiku tri problémy. Rozpočty, ekonomický rast a banky.

Viac..  Ivan Štefanec: Seniori sa musia dostať do stredobodu záujmu spoločnosti

Poplachy v pokladniciach jednotlivých štátov, ktoré sa rozozneli v rokoch 2008-2009, na čas prestali tak intenzívne zvoniť. Bolo to však kvôli tomu, že investori zase začali štátom ochotne požičiavať. Väčšina členských štátov Európy pokračovala vo vytváraní deficitov a rastu dlhu. Eurozóna ako celok by mala skončiť na deficite -2,6%, len 8 krajín bude mať schodok nižší ako 3%. Dlh pod 60% HDP budú mať len 4 krajiny. Za čiastočné zlepšovanie zlých výsledkov je zodpovedná snaha nájsť dodatočné daňové príjmy, čo nijak nepomohlo stále pridusenej ekonomike.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

ludia

Podľa 77% Európanov majú byť eurofondy spojené s rešpektovaním právneho štátu

Väčšina Európanov podporuje vyšší európsky rozpočet v záujme prekonania následkov pandémie. Prioritou je verejné zdravie, …