Komisia experimentuje so štátnou pomocou: Čechom a Britom naleje miliardy

Margrethe Vestagerová
Margrethe Vestagerová. PHOTO: Flickr.

Komisárka pre hospodársku súťaž Vestagerová priniesla nové nariadenie o skupinových výnimkách GBER pre Česko a Veľkú Britániu.

V praxi bude česká a britská vláda môcť realizovať projekty bez žiadania o povolenie Komisie. Do roku 2020 tak potečie na rozvoj investícií a infraštruktúry do oboch krajín viac než 6 miliárd eur. Úlohou Komisie bude napomáhanie vládam pri vymýšľaní čo najefektívnejších projektov.

Udelené výnimky poslúžia komisárke Vestagerovej na skúmanie, či voľnejšie ruky, ktoré sa im dostali, dokážu priniesť priehľadnejšie a šetrnejšie narábanie s peniazmi v prostredí štátnej pomoci. Taktiež chce vysledovať, aký dosah na hospodársky rast to bude mať. Skúmanie dosahu nových výnimiek v štátnej pomoci nám ponúkne podklady na to, aby sme pripravili lepšie opatrenia pre pomoc do budúcnosti. Potrebujeme ponúknuť dobrú pomoc, zabezpečiť transparentnosť a určovať, kam peniaze pôjdu a aký je ich dosah na hospodársky rast,”  povedala.

Viac..  Ivan Štefanec: Vítam návrh komisie na zrušenie DPH na ochranné pomôcky

Skupinové výnimky zaviedol ešte Barrosov kabinet. Ich dnešný dosah a úspešnosť prekročili podľa analýz Komisie osemdesiat percent. Komisárka Vestagerová sa preto rozhodla pokračovať v nápade. Aplikovala ho zámerne na dve rozdielne hospodárske prostredia. No napriek pozitívnym očakávaniam si udržuje rezervu: „Zmena pravidiel v štátnej pomoci je len polovica bitky. Kľúčovou výzvou bude modernizácia štátnej pomoci v praxi.“

O mve

Avatar

Odporúčame pozrieť

novinari

Slovensko, Česko, Rakúsko: Spoločné vyhlásenie ministrov zahraničných vecí  k bezpečnosti novinárov

Spoločné vyhlásenie ministrov zahraničných vecí Rakúskej republiky, Českej republiky a Slovenskej republiky k bezpečnosti novinárov …