Komisia experimentuje so štátnou pomocou: Čechom a Britom naleje miliardy


Margrethe Vestagerová
Margrethe Vestagerová. PHOTO: Flickr.

Komisárka pre hospodársku súťaž Vestagerová priniesla nové nariadenie o skupinových výnimkách GBER pre Česko a Veľkú Britániu.

V praxi bude česká a britská vláda môcť realizovať projekty bez žiadania o povolenie Komisie. Do roku 2020 tak potečie na rozvoj investícií a infraštruktúry do oboch krajín viac než 6 miliárd eur. Úlohou Komisie bude napomáhanie vládam pri vymýšľaní čo najefektívnejších projektov.

Udelené výnimky poslúžia komisárke Vestagerovej na skúmanie, či voľnejšie ruky, ktoré sa im dostali, dokážu priniesť priehľadnejšie a šetrnejšie narábanie s peniazmi v prostredí štátnej pomoci. Taktiež chce vysledovať, aký dosah na hospodársky rast to bude mať. Skúmanie dosahu nových výnimiek v štátnej pomoci nám ponúkne podklady na to, aby sme pripravili lepšie opatrenia pre pomoc do budúcnosti. Potrebujeme ponúknuť dobrú pomoc, zabezpečiť transparentnosť a určovať, kam peniaze pôjdu a aký je ich dosah na hospodársky rast,”  povedala.

Viac..  Česko obnoví kontroly na hraniciach so Slovenskom, to chce jednanie na úrovni EÚ

Skupinové výnimky zaviedol ešte Barrosov kabinet. Ich dnešný dosah a úspešnosť prekročili podľa analýz Komisie osemdesiat percent. Komisárka Vestagerová sa preto rozhodla pokračovať v nápade. Aplikovala ho zámerne na dve rozdielne hospodárske prostredia. No napriek pozitívnym očakávaniam si udržuje rezervu: „Zmena pravidiel v štátnej pomoci je len polovica bitky. Kľúčovou výzvou bude modernizácia štátnej pomoci v praxi.“

O mve

Avatar

Odporúčame pozrieť

hranice

Česko obnoví kontroly na hraniciach so Slovenskom, to chce jednanie na úrovni EÚ

Polícia Českej republiky začne od polnoci zo stredy, 28.septembra, na štvrtok vykonávať kontroly po celej …