Napriek prímeriu boje na Ukrajine pokračujú. Zomrel vojak a 14 povstalcov


ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

KYJEV – Zrejme najväčší ozbrojený stret na východe Ukrajiny od nového prímeria z 9. decembra sa v pondelok odohral na letisku v Donecku. Zahynuli pri ňom traja ukrajinskí vojaci a štrnásť povstalcov.

Na pozície armády na letisku zaútočilo niekoľko desiatok ozbrojencov. Vojaci ale útok odrazili a “donecké letisko je pod úplnou kontrolou,” uviedol prezident Petro Porošenko.

“Bohužiaľ sa potvrdila informácia o troch mŕtvych vojakoch. Ozbrojenci prišli o štrnásť ľudí, jeden terorista bol zajatý,” dodal prezident.

Ukrajinskí predstavitelia ozbrojených proruských separatistov obvykle označujú za teroristov.

Prezident dôrazne odmietol výzvy, aby ozbrojené sily na proruských vzbúrencov zaútočili. Opäť pritom zdôraznil, že “vojenské riešenie otázky Donbasu neexistuje”.

“Som zodpovedný ukrajinský prezident a veľmi zodpovedne sa staviam k životu každého ukrajinského vojaka,” vyhlásil.

Viac..  Miriam Lexmann o rómskom holokauste: Nezabúdajme na tieto hrôzy. Hovorme o nich, iba tak dokážeme, aby sa dejiny neopakovali

Papierové prímerie

Armádny hovorca Andrij Lysenko uviedol, že navzdory dohodnutému prímeriu počas uplynulých 24 hodín zahynul jeden príslušník ukrajinských ozbrojených síl.

“Padol jeden ukrajinský vojak z dobrovoľníckeho práporu Azov, ranení nie sú,” uviedol.

Denník Ukrajinská pravda na svojom webe napísal, že dvadsaťročný vojak zahynul pri prestrelke s doneckými povstalcami pri Mariupole.

Konflikt na východe Ukrajiny si od apríla vyžiadal vyše 4700 obetí. Od 5. septembra, kedy sa Kyjev v Minsku dohodol so separatistami na prímerí, padlo podľa armády 203 príslušníkov vládnych síl, ďalších 818 sa zranilo.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Z Ukrajiny únia na liečbu evakuovala už tisíc pacientov

Európska únia (EÚ) doteraz koordinovala evakuáciu tisíc ukrajinských pacientov prostredníctvom Mechanizmu civilnej ochrany, aby im …